Notowania ropy w dół o poranku

opublikowano: 17-06-2022, 09:34
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ropa zbliża się do pierwszego tygodniowego spadku od kwietnia po okresie niestabilnych obrotów, ponieważ inwestorzy rozważają perspektywę dalszego zacieśniania polityki pieniężnej przez banki centralne w celu ograniczenia szalejącej inflacji – donosi Bloomberg.

fot. Bloomberg

West Texas Intermediate spadł w piątek do poziomu poniżej 117 dolarów USD po wzroście o 2 proc. w poprzedniej sesji. Z kolei ropa Brent zeszła dziś poniżej pułapu 120 dolarów USD za baryłkę. Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, po raz pierwszy otwarcie poparł w tym tygodniu podniesienie stóp procentowych do poziomu restrykcyjnego, co często prowadzi do spowolnienia gospodarczego. W środę bank podniósł stopy procentowe najbardziej od 1994 roku, aby wspomóc walkę z inflacją.

Inwazja Rosji na Ukrainę zwiększyła inflację i podniosła koszty wszystkich produktów, od żywności po paliwa. Ceny detaliczne benzyny w USA wielokrotnie biły rekordy, a średnia krajowa przekroczyła ostatnio 5 dolarów USD za galon.

Notowania ropy w 2022 roku wciąż znajdują się na ponad 50-procentowym plusie. Ceny tego surowca mogą wytrzymać spowolnienie gospodarcze, ponieważ dostawy są mniejsze niż w innych okresach recesji, powiedział w tym tygodniu wiceprezes S&P Global Inc. Daniel Yergin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane