Nowa CEO Amundi przedstawia największe wyzwania stojące przed firmą

  • Paweł Makosz
opublikowano: 10-05-2021, 14:17

Valerie Baudson, która w poniedziałek objęła stanowisko dyrektora generalnego Amundi, twierdzi, że do jej największych wyzwań należeć będzie poradzenie sobie z presją na marże spowodowana niskimi stopami procentowymi. Dodatkowo będzie musiała uporać się z nasilającą się konkurencją ze strony rywali takich jak BlackRock.

Carlo Dani/ Wikipedia Commons/ Creative Commons Uznanie autorstwa - udostępnianie na tych samych warunkach 4.0

Baudson przejęła firmę od Yves’a Perriera z 1,76 bln EUR pod zarządzaniem.

Wraz z objęciem stanowiska, nowa CEO stała się najwyżej postawioną kobietą w europejskim sektorze zarządzania aktywami. Jej awans zbiega się w czasie z pojawieniem się sektora funduszy inwestycyjnych, który według jej przewidywań będzie rósł w tempie 12 proc. rocznie przez następne pięć lat.

– Jej doświadczenie w ETF-ach i tematycznych obszarach inwestycyjnych, w których grupa chce się rozwijać, czyni z niej oczywistego wewnętrznego przywódcę – powiedział Michael Sanderson, szef European Diversified Financials Research w Barclays.

Pod okiem Perriera, Amundi ponad dwukrotnie zwiększyło swoje aktywa pod zarządzaniem, a on sam dokonał kilku głośnych przejęć. Kupił m.in. Pioneer Global Asset Management SpA od Unicredit w 2016 roku i spółkę zależną Banco de Sabadell zajmującą się zarządzaniem aktywami w 2020 roku.

Jednym z pierwszych zadań Baudson będzie dokończenie przejęcia Lyxor i jego integracja. Zakończenie transakcji o wartości 825 mln EUR jest planowane na luty 2022 roku.

Kolejnym kluczowym projektem będzie intensyfikacja nacisku Amundi w Azji, z celem osiągnięcia 500 mld EUR w aktywach w tym regionie do 2025 roku. W grudniu 2019 roku Amundi utworzyło spółkę joint-venture z Bank of China, stając się pierwszą zagraniczną firmą posiadającą większościowy pakiet udziałów w chińskiej firmie zarządzającej aktywami.

Przed nową CEO stoi również wyzwanie wygenerowania 150 mln EUR przychodów z Amundi Technology w ciągu najbliższych pięciu lat. Firma idzie w ślady BlackRock, który uczynił z usług programistycznych lukratywny biznes poboczny.

W 2020 roku BlackRock, największy na świecie zarządca aktywów, zarobił ponad 1 mld USD w przychodach z usług technologicznych, kategorii, która obejmuje sprzedaż jego oprogramowania Aladdin.

– Amundi wyznaczył jasne cele dla swojej platformy technologicznej i rozwoju w Azji, więc Baudson będzie oceniana na ich podstawie – powiedział Sanderson.

Baudson, absolwentka elitarnej francuskiej szkoły biznesu HEC i menedżer zarządzający aktywami, jest weteranką Credit Agricole, który nadal posiada większościowy pakiet udziałów w Amundi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane