Zmieniono sędziego referenta ws. frankowej

  • PAP
opublikowano: 11-10-2021, 12:15

Nowa prezes Izby Cywilnej Joanna Misztal-Konecka zweryfikowała zasady i kolejność przydzielania spraw sędziom - poinformował Sąd Najwyższy. W konsekwencji zmieniono sprawozdawcę ws. zagadnienia prawnego dotyczącego kredytów frankowych.

Adobe Stock

Jak poinformowano w poniedziałek w komunikacie na stronie Sądu Najwyższego, prezes Izby Cywilnej SN dokonała weryfikacji zasad i kolejności przydzielania spraw, w których przedstawione zostały zagadnienia prawne, "w tym budzące szerokie zainteresowanie społeczne zagadnienie prawne związane z tzw. wynagrodzeniem za korzystanie z kapitału w razie stwierdzenia nieważności umowy kredytu frankowego".

Chodzi o pytanie prawne, które poszerzonemu składowi zadał trzyosobowy skład SN rozpatrując sprawę frankową. Sąd zapytał w nim, "czy w przypadku uznania za nieważną umowy kredytu udzielonego w walucie polskiej, indeksowanego do waluty obcej, spłaconego przez kredytobiorców, kwotę ewentualnego wzbogacenia kredytodawcy należy wyliczyć uwzględniając wyłącznie nominalną wysokość rat kredytu, czy też należy uwzględnić oprocentowanie rat według stopy referencyjnej właściwej dla kredytów indeksowanych do waluty obcej albo właściwej dla kredytów złotowych". Sędzią sprawozdawcą w tej sprawie został pierwotnie Roman Trzaskowski.

"W wyniku dokonanej weryfikacji stwierdzono, że począwszy od sprawy III CZP 46/21 (pytanie Rzecznika Finansowego w sprawie przedawnienia roszczeń w razie wypowiedzenia umowy kredytowej) sprawy były przydzielane niezgodnie z zasadami wskazanymi w regulaminie Sądu Najwyższego, tj. niezgodnie z alfabetyczną listą sędziów. Dotyczy to również wymienionej wyżej sprawy III CZP 54/21" - poinformował w poniedziałek SN.

W konsekwencji - jak wynika z komunikatu SN - prezes Misztal-Konecka uchyliła zarządzenia o przydziale kilku spraw i dokonała ich ponownego przydziału sędziom sprawozdawcom, w kolejności zgodnej z alfabetyczną listą sędziów. Ostatecznie sprawozdawcą w pytaniu prawnym do poszerzonego składu został sędzia Krzysztof Strzelczyk.

Jak dodano zmianie ma ulec też skład orzekający i termin posiedzenia, które zostaną wyznaczone po sporządzeniu uzasadnienia postanowienia o przedstawieniu pytania prawnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane