Nowe dofinansowanie na transformację cyfrową

opublikowano: 12-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Instytucje biznesu i nauki dostaną dotacje na wspieranie MŚP w prowadzeniu innowacyjnych projektów cyfrowych.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może ubiegać się o dofinansowanie
  • Jakie projekty mają szansę na dotacje
  • Kto może pełnić rolę Europejskich Centrów Innowacji Cyfrowych

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła konkurs dotacyjny pod nazwą „Współfinansowanie działań EDIH (ang. European Digital Innovation Hubs –Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych)”. Granty pochodzą z działania 2.22 programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W puli jest 245 mln zł. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 28 marca do 20 kwietnia.

Warto podkreślić, że rolę Europejskich Centrów Innowacji Cyfrowych mogą pełnić m.in. firmy, instytucje nauki i biznesu, które wspierają MŚP we wdrażaniu najnowszych rozwiązań cyfrowych. Dofinansowanie z działania 2.22 FENG jest przeznaczone dla wszystkich wspomnianych podmiotów. Warunek jest jeden: muszą wcześniej uzyskać grant Komisji Europejskiej z programu Europa Cyfrowa.

Dotacje pokryją koszty przedsięwzięć, które polegają na sprawdzeniu zdolności cyfrowych firm i ich zapotrzebowania na technologie. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć także na stworzenie planu transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa i podniesienie kompetencji pracowników w tej dziedzinie. W grę wchodzą również projekty związane z tworzeniem w przedsiębiorstwach warunków do testowania rozwiązań lub eksperymentowania z najnowszymi technologiami, które mają kluczowe znaczenie dla wytwarzanych przez firmy wyrobów.

Poznaj program “Customer Relations Forum”, 29-30 marca 2023, online >>

– Celem konkursu jest przyspieszenie procesu transformacji cyfrowej małych i średnich firm za pośrednictwem Europejskich Centrów Innowacji Cyfrowych. Idea naboru jest powiązana z programem Europa Cyfrowa. Zakłada on wyłonienie w Polsce od ośmiu do szesnastu EDIH-ów, rozbudowę ich potencjału kadrowego i wsparcie finansowe dla nich w postaci grantów z Komisji Europejskiej i funduszy unijnych z programów FENG i Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy – wylicza Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dariusz Budrowski, prezes PARP, zwraca uwagę, że pokaźny budżet konkursu jest dowodem na to, że wspieranie innowacji cyfrowych w MŚP jest istotne z punktu widzenia rozwoju polskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane