Czytasz dzięki

Nowe przepisy wprowadzą możliwość zapłaty smartfonem za przejazd ciężarówką po drogach krajowych

  • PAP
opublikowano: 01-07-2020, 06:49

Od środy wchodzą w życie przepisy, dzięki którym zmieni się system poboru opłat za przejazd ciężarówkami po drogach krajowych. Stary system ma obowiązywać do końca lipca 2021 r., potem opłata będzie pobierana przez aplikację w smartfonie, tablecie lub urządzeniu zainstalowanemu w pojeździe.

Zobacz więcej

Grzegorz Kawecki

Nowy system ma ułatwić m.in. pobór opłat i ograniczyć koszty ponoszone przez użytkowników dróg, ponieważ nie będą musieli kupować specjalnych urządzeń przeznaczonych jedynie do poboru opłaty za przejazd po drogach krajowych.

Aplikację do poboru opłaty, która będzie bezpłatna, dostarczy Krajowa Administracja Skarbowa, która od środy, 1 lipca br. przejmuje, od Głównego Inspektora Transportu Drogowego, pobór opłaty elektronicznej za przejazd po drogach krajowych i wyznaczonych odcinkach autostrad A2 i A4 pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony.

Przepisy wprowadza nowelizacja ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw, którą w połowie czerwca br. podpisał prezydent Andrzej Duda. Zakłada ona wprowadzenie nowego systemu poboru opłaty, który będzie oparty na geolokalizacji, ale ten dotychczasowy, starszego typu, oparty na technologii radiowej będzie działał jeszcze do końca lipca 2021 roku. Nowy system będzie oparty na pozycjonowaniu satelitarnym, podczas gdy obecny jest - na systemie radiowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane