O 75 proc. zmalał eksport żywności z Wielkiej Brytanii do UE

  • Paweł Makosz
opublikowano: 22-03-2021, 19:40

Eksport łososia, wołowiny i whisky z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej spadł gwałtownie na początku roku z powodu brexitu.

Eksport łososia do krajów UE spadł o 98 proc., a wołowiny aż 92 proc. w styczniu w ujęciu rocznym. Ilość produktów spożywczych eksportowanych do Niemiec, Irlandii i Włoch zmalała o ponad 80 proc., poinformowała grupa lobbystyczna Food and Drink Federation (FDF).

Adobe Stock

Podczas gdy pandemia koronawirusa miała znaczny wpływ na sprzedaż, część spadków wynika jedynie z nowej, uciążliwej biurokracji, z którą borykają się firmy od czasu brexitu.

– Jest to niezwykle niepokojące, że nasz eksport do UE zmalał w styczniu o ponad 75 proc. w porównaniu ze styczniem 2020 roku- powiedział Dominic Goudie, szef handlu międzynarodowego FDF.

Całkowita wartość żywności i napojów wyeksportowanych do UE z Wielkiej Brytanii w styczniu 2020 r. wyniosła 1 mld GBP. Dwanaście miesięcy później sięgała jedynie 256 mln GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Makosz, Bloomberg

Polecane