Obawy o podaż ropy naftowej po trzęsieniu ziemi w Turcji

Dorota Sierakowska
opublikowano: 07-02-2023, 10:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Na początku bieżącego tygodnia notowania ropy naftowej zwyżkują – po słabym rozpoczęciu poniedziałkowej sesji, cena tego surowca odbiła się w górę i zakończyła wczorajszą sesję na plusie, a dzisiaj rano kontynuuje wzrost. Stronie popytowej sprzyjają obawy związane z podażą ropy naftowej, które pojawiły się z zupełnie innych kierunków niż można byłoby przypuszczać jeszcze kilka dni temu.

Ian Tuttle/Bloomberg

Po pierwsze, tragiczne trzęsienie ziemi w Turcji miało przełożenie m.in. na tamtejszy sektor naftowy. O ile Turcja nie jest istotnym producentem ropy naftowej, to jest ważnym punktem przeładunkowym surowca na linii wschód-zachód. Terminal eksportowy Ceyhan, odpowiadający za transport 1 mln baryłek ropy naftowej dziennie z Azerbejdżanu m.in. do krajów zachodnich, został zamknięty, na razie w dniach 6-8 lutego.

Po drugie, problemy z wydobyciem pojawiły się także w Norwegii. Spółka Equinor podała bowiem, że ze względu na problemy techniczne z systemem chłodzenia, zmuszona została wstrzymać wydobycie ropy naftowej na polu Johan Sverdrup Phase 1, odpowiadającym za produkcję 535 tys. baryłek ropy dziennie. To największe pole naftowe na Morzu Północnym. O ile należące także do tej spółki pole Johan Sverdrup Phase 2 produkuje ropę bez zakłóceń, to odpowiada za produkcję jedynie 185 tys. baryłek ropy dziennie.

Pewna doza optymizmu pojawiła się także w kontekście popytu na ropę naftową. Arabia Saudyjska podwyższyła ceny sprzedaży swojego surowca do odbiorców w Azji na marzec – i to pierwsza podwyżka od pół roku. Taki ruch może świadczyć o tym, że Saudyjczycy spodziewają się wzrostu popytu na ropę naftową z Chin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane