Obawy o podaż wsparciem dla cen kawy

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy, DM BOŚ
opublikowano: 19-01-2022, 11:26

W ostatnich dniach na rynku kawy jest relatywnie spokojnie – cena kawy arabica w Stanach Zjednoczonych porusza się w konsolidacji w okolicach 2,40 USD za funt. Jednocześnie, pozostawanie cen kawy wyraźnie powyżej poziomu 2 USD za funt jest sygnałem utrzymującej się siły strony popytowej.

Wczoraj kolejnym czynnikiem, który wsparł kupujących na rynku kawy, były informacje dotyczące prognoz produkcji tego towaru w Brazylii – czyli kraju będącym największym na świecie producentem kawy. Brazylijski rząd ocenił, że w 2022 r. szacuje produkcję kawy w tym kraju na 55,74 mln 60-kilogramowych worków. To co prawda o 16,8% więcej niż w roku poprzednim, ale mniej niż oczekiwano na rynku.

W rezultacie, doniesienia z Brazylii sprzyjają utrzymywaniu się wysokich notowań kawy ze względu na obawy o jej podaż. Jest to sytuacja spójna z poprzednim rokiem, kiedy to najgorsza od 90 lat susza i przymrozki przyczyniły się do obniżonych plonów kawy w Brazylii.

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane