Obecne zwyżki to tylko korekta w przecenie

Rosnące napięcia handlowe to argument za wyższą zmiennością oraz kontynuacją tendencji spadkowej na wschodzących rynkach akcji, twierdzą specjaliści globalnych instytucji finansowych.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Od kiedy na przełomie czerwca i lipca indeks rynków akcji krajów rozwijających się znalazł się najniżej od blisko 12 miesięcy, wskaźnik odbił o 2,1 proc. To jednak tylko korekta w tendencji spadkowej, bo na dalsze zwyżki nie pozwoli rozkręcająca się wojna handlowa, oceniają specjaliści, z którymi rozmawiała agencja Bloomberg. W ubiegłym tygodniu w życie weszły cła, jakie USA nałożyły na import z Chin wart 34 mld USD, na co Chiny odpowiedziały nałożeniem ceł na podobnej wartości import z USA.

- To tylko krótkoterminowe odbicie, po tym jak inwestorzy uwzględnili w notowaniach złe wiadomości, a transakcje ograniczające ryzyko portfeli zostały wykonane. Wzrost gospodarczy znalazł się w spadkowej fazie cyklu, a wyjście rynków akcji przed końcem roku na nowe szczyty jest mało prawdopodobne – ocenia w rozmowie z Bloombergiem Alan Richardson, zarządzający towarzystwa Samsung Asset Management.

Zdaniem Michaela Grady’ego, głównego stratega i ekonomisty Aviva Investors, polityka Donalda Trumpa może szkodzić globalnym rynkom jeszcze przez najbliższe dwa lata. W związku z obawami przed wzrostem protekcjonizmu towarzystwo obniżyło zalecenie dla wschodzących rynków akcji z „przeważaj” do neutralnego, jednocześnie podwyższając do „przeważaj” rekomendację dla akcji amerykańskich i dolara. Wśród potencjalnych skutków napięć handlowych jest nie tylko możliwe utrwalenie tendencji spadkowej w notowaniach, ale także większa zmienność kursów, w przypadku gdyby napięcia handlowe nie zdołały jednak podkopać ożywienia gospodarczego, ocenia Michael Grady.

- Cła mogą zaszkodzić handlowi międzynarodowemu i w ten sposób wywrzeć presję na zmniejszenie globalnych przepływów kapitału. Bez stabilizującej funkcji tych przepływów zmienność na rynkach oraz koszty finansowania powinny rosnąć – dodaje zapowiada Hamlyn z Ardea Investment Management.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy