Obligacje drożeją po radzie

Anna Borys
opublikowano: 31-08-2006, 00:00

Nastroje inwestorów na rynku obligacji zmieniały się wczoraj jak w kalejdoskopie. Po porannych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) o wzroście PKB w II kwartale o 5,5 proc. rentowności papierów skarbowych poszły w górę. Odczytano to jako zapowiedź rychłych podwyżek stóp procentowych. Inwestorzy sprzedawali więc papiery.

To był błąd. Mimo najwyższego wzrostu PKB od momentu wstąpienia do Unii Europejskiej Rada Polityki Pieniężnej (RPP) rozwiała te spekulacje. W komentarzu po decyzji o utrzymaniu stopy referencyjnej na dotychczasowym poziomie rada zapewniła, że nie grozi gospodarce presja inflacyjna. Dodała, że dane są zgodne z projekcją. Takie deklaracje oznaczają, że podwyżki stopy procentowej w tym roku są raczej mało prawdopodobne. Gracze zatem mogą kupować krajowe papiery skarbowe bez obaw.

O godzinie 16.20 rentowność dwuletnich papierów skarbowych wyniosła 4,94 proc., wobec 4,93 proc. we wtorek. Dochodowość pięcioletnich papierów spadła do 5,49 proc., w porównaniu z 5,52 proc. dzień wcześniej, a dziesięcioletnich 5,67 proc. Dzień wcześniej wynosiła 5,69 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Borys

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu