Obligacje Echa idą jak woda

Popyt na papiery dewelopera dowodzi dużego zainteresowania inwestorów indywidualnych. PKN Orlen zamierza to wykorzystać.

Echo Investment uplasowało całość ze 100 mln zł emisji obligacji publicznych, adresowanych do inwestorów indywidualnych. W kilka godzin złożyli oni zapisy na wszystkie obligacje serii E z dużym przekroczeniem zapisów. Spółka skróciła termin zapisów i dokonała ich proporcjonalnej redukcji. Wyemitowane papiery mają czteroletnią zapadalność, rentowność sześciomiesięcznego WIBOR, powiększonego o marżę 2,9 proc., oraz półroczne okresy wypłaty odsetek. W lipcu zostaną wprowadzone do obrotu giełdowego na rynku Catalyst.

Pozyskane pieniądze Echo Investment przeznaczy na finansowanie rozwoju. W ostatnim roku znacznie przyspieszyliśmy tempo działania. Obecnie w budowie i przygotowaniu mamy projekty z 800 tys. mkw. łącznej powierzchni najmu i użytkowej, czyli o ponad 70 proc. więcej niż na koniec pierwszego kwartału 2016 r. — powiedział, cytowany w komunikacie, Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment
Marek Wiśniewski

— Pozyskane pieniądze Echo Investment przeznaczy na finansowanie rozwoju. W ostatnim roku znacznie przyspieszyliśmy tempo działania. Obecnie w budowie i przygotowaniu mamy projekty z 800 tys. mkw. łącznej powierzchni najmu i użytkowej, czyli o ponad 70 proc. więcej niż na koniec pierwszego kwartału 2016 r. — powiedział, cytowany w komunikacie, Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment. Obecny program emisji obligacji publicznych pozwala spółce na wyemitowanie w przyszłości obligacji o łącznej wartości 200 mln zł. Obligacje oferuje Dom Maklerski PKO Banku Polskiego.

Z danych portalu Obligacje.pl wynika, że w 2016 r. firmy zaoferowały 1,5 mld zł obligacji adresowanych do inwestorów indywidualnych. W pierwszym półroczu 2017 r. oferta korporacji skierowana na rynek detaliczny wyniosła 674 mln zł, to mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej (902 mln zł). — Spodziewam się, że w całym 2017 r. korporacje wyemitują obligacje dla inwestorów indywidualnych o wyższej wartości niż w 2016 r. ze względu na planowaną emisję obligacji detalicznych przez PKN Orlen — mówi Emil Szweda z portalu Obligacje.pl.

Rada nadzorcza paliwowego giganta zaaprobowała emisję obligacji o wartości 1 mld zł w ciągu najbliższych 12 miesięcy. To druga tego typu emisja skierowana na rynek detaliczny — pierwsza odbyła się w 2014 r. i — obok dywersyfikacji portfela giganta — miała otworzyć rynek obligacji korporacyjnych dla inwestorów indywidualnych.

— Pieniędzy w kieszeniach inwestorów detalicznych jest coraz więcej i szukają oni alternatywy dla lokaty bankowej, która nie jest obecnie atrakcyjnie oprocentowana. Osoby posiadające większy kapitał kupują za gotówkę mieszkania na wynajem. Część pieniędzy idzie w instrumenty takie jak obligacje korporacyjne — mówi Mirosław Dudziński z Fitch Ratings. Stan depozytów gospodarstw domowych stale się zwiększa — na koniec kwietnia tego roku wyniósł 733 mld zł — wynika z danych NBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane