Obligacje i złoto zmorą inwestujących w fundusze

opublikowano: 06-04-2021, 20:00

Siedem z ośmiu portfeli funduszy proponowanych na łamach „PB” na 2021 r. odnotowało zysk w pierwszym kwartale. Ten, który spadł pod kreskę stracił niespełna 1 proc.

Pod koniec 2020 r. poprosiliśmy przedstawicieli instytucji finansowych o propozycje portfeli inwestycyjnych na 2021 r. Oczekiwaliśmy, że portfele będą zbudowane z funduszy otwartych i rozliczanych w złotych. Założyliśmy, że ma być to propozycja dla inwestora, który jest cierpliwy i nie podejmuje decyzji pod wpływem krótkoterminowych zawirowań, a do tego jest zamożny i jego skłonność do ryzyka jest trochę wyższa od przeciętnej — na skali od jednego do sześciu byłaby to czwórka.

Na przedstawienie swoich propozycji zdecydowało się osiem osób. Pięć to przedstawiciele TFI, którzy zbudowali portfele w oparciu o produkty firm, w których pracują. Trzy kolejne osoby zajmują się typowym doradztwem inwestycyjnym i zaproponowały portfele zbudowane z produktów różnych TFI.

Prosiliśmy o przygotowanie propozycji na cały 2021 r. Do tego fundusze są produktami finansowymi, w które powinno angażować się co najmniej na 2-3 lata. Sprawdzanie wartości jednostek codziennie lub co tydzień nie ma żadnego sensu, ale rzucenie okiem na wyceny raz na kwartał trudno uznać za nadmierną aktywność. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak po trzech miesiącach miałyby się pieniądze naszego hipotetycznego inwestora, gdyby zastosował się do przedstawionych rad.

Na koniec marca 2021 r. siedem z ośmiu portfeli przyniosło zysk, choć trzeba przyznać, że niewielki. Tylko w dwóch przypadkach przekroczył 2,5 proc., ale należy też pamiętać, że skłonność naszego inwestora do ryzyka określiliśmy na cztery w sześciostopniowej skali.

Najlepszy wynik osiągnął portfel skonstruowany przez Jacka Babińskiego, wiceprezesa i dyrektora inwestycyjnego Pekao TFI. Ten, kto zainwestowałby w fundusze Pekao TFI według jego wskazówek, zarobiłby w trzy miesiące 2,7 proc. Drugim portfelem, którego stopa zwrotu przekroczyła 2,5 proc. jest propozycja Marka Przybylskiego, prezesa Aviva Investors Poland TFI.

Na minusie pierwsze trzy miesiące roku zakończył portfel Jarosława Niedzielewskiego, dyrektora departamentu inwestycji Invetsors TFI. Strata nie jest jednak duża – wyniosła 0,8 proc. Zaważył na tym głównie fundusz rynku złota, którego jednostki w ciągu trzech miesięcy straciły około 10 proc. wartości. Z podobnym problemem zmierzyły się portfele Grzegorza Pułkotyckiego z firmy Starfunds oraz wspólna propozycja Grzegorza Chłopka i Jacka Maleszewskiego z iWealth. Zaangażowanie tych ostatnich w złoto było tak duże, że zniwelowało w ich portfelu dodatnie stopy zwrotu z dwóch funduszy akcji, z których każdy zarobił ponad 9 proc.

Złoto zachowuje się dość słabo od sierpnia 2020 r., ale w lutym i marcu 2021 r. jego cena spadła bardziej niż w poprzednich pięciu miesiącach. Była to pochodna wzrostu rentowności obligacji skarbowych większości krajów, ze Stanami Zjednoczonymi na czele. We wszystkich ośmiu proponowanych portfelach znalazł się tylko jeden fundusz dłużny, który w tej sytuacji dołożył dodatnie punkty do wyniku całego portfela. Wskazał go Radosław Sosna, dyrektor sprzedaży, marketingu i produktów NN Investment Partners TFI. Na niewiele się to jednak zdało. Strata drugiego funduszu dłużnego zaważyła na całości wyniku bardziej, choć jego udział w strukturze portfela Radosława Sosny jest znacznie mniejszy.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Propozycja Jacka Babińskiego, wiceprezesa Pekao TFI

Trzy pytania do...
Sytuacja się uspokoi
Jacek Babiński
wiceprezes Pekao TFI
Sytuacja się uspokoi

PB: Jak pan ocenia pierwszy kwartał 2021 r. na rynkach finansowych?

Jacek Babiński: Był zgodny z naszymi oczekiwaniami. Mieliśmy dobrze ustawioną strukturę aktywów w funduszach, co widać nie tylko w portfelu publikowanym w „PB”, ale właściwie w każdej kategorii funduszy.

Nie zaskoczył pana wzrost rentowności obligacji właściwie wszystkich krajów i wpływ tego zjawiska na inne klasy aktywów?

To co mnie zaskoczyło, to czas, w którym do tego doszło. Generalnie spodziewałem się tego, ale jeszcze nie na początku roku. Stało się to szybciej niż myślałem. Dynamika zmiany też była duża. Jeszcze w styczniu rentowności były bardzo nisko, a potem nastąpił bardzo silny ruch w górę. Wydaje się, że obecnie poszło to już za daleko i w drugim kwartale 2021 r. nie zakładałbym już dalszego wzrostu rentowności. Uważam, że sytuacja się uspokoi, a może nawet rentowności nieco spadną. Aczkolwiek w dłuższym terminie presja na wzrost rentowności raczej dalej będzie się utrzymywać.

Czy ta szybsza zmiana rentowności zmienia jakoś obraz reszty 2021 r.?

Nie zmienia. W drugim kwartale możliwa jest korekta - sprowadzająca akcje 10-15 proc. w dół, a rentowności amerykańskich obligacji skarbowych z obecnych 1,7 proc. do 1,2 proc. - ale trend wzrostowy na akcjach i rentownościach obligacji zostanie w mojej ocenie utrzymany. Może okazać się przy tym, że jesteśmy już blisko tegorocznych szczytów na rynkach akcji. Tzn. nawet jeśli giełdy korekcyjnie spadną, a potem odbiją, to na koniec roku będą w podobnym miejscu co obecnie lub trochę wyżej. Cały czas jestem jednak przekonany do proponowanego przez siebie portfela. Są zresztą dwie szkoły. Jedna - by łapać korekty, druga – by trzymać się swojej opinii o rynku w dłuższym terminie. Wcale nie jest bowiem pewne, że próbując łapać korekcyjne ruchy, coś uda się ugrać. Wręcz przeciwnie. Może się okazać, że nie uda się wykorzystać ruchów korekcyjnych i przeoczy się okazję do dalszych zysków.

Propozycja Marka Przybylskiego, prezesa Aviva Investors Poland TFI

Propozycja Radosława Sosny, dyrektora sprzedaży, marketingu i produktów NN Investment Partners TFI

Propozycja Grzegorza Pułkotyckiego, dyrektora inwestycyjnego firmy Starfunds

Propozycja Mariusza Staniszewskiego, prezesa Noble Funds TFI

Propozycja Pawła Chylewskiego, starszego zarządzającego portfelami w departamencie doradztwa inwestycyjnego mBanku

Propozycja Grzegorza Chłopka i Jacek Maleszewskiego z firmy iWealth

Propozycja Jarosława Niedzielewskiego, dyrektora departamentu inwestycji Investors TFI

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane