Obligacje USA drożeją po wiadomościach z Niemiec

opublikowano: 24-04-2019, 20:03

Wiadomość o słabszych nastrojach niemieckiego biznesu wywołała wzrost popytu na obligacje największej europejskiej gospodarki oraz USA.

Rentowność obligacji 10-letnich USA spadła o 4,8 pkt. bazowego do 2,522 proc., a „dwulatek” o 4,4 pkt. bazowego do 2,322 proc. Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spadła o 5,4 pkt. bazowego do minus 0,01 proc. Obligacje Niemiec są uważane za odpowiednik obligacji strefy euro i mogą wpływać na notowania obligacji USA dzięki podobnemu statusowi „bezpiecznej przystani”.

W środę poinformowano, że wskaźnik klimatu biznesowego Ifo w kwietniu spadł o 0,5 pkt. do 99,2. Oczekiwano 99,7. Wywołało to pytania o dynamikę gospodarki Niemiec i utrzymującą się słabość jej sektora przemysłowego.

- Na pierwszy rzut oka, dzisiejszy spadek wskaźnika Ifo wydaje się zmniejszać optymizm co do wzrostu Niemiec. Na drugi jednak, obraz wydaje się bardziej złożony. W trakcie ostatnich tygodni i miesięcy trwało zygzakowanie wskaźników zaufania. Naszym zadaniem, to sygnał stabilizowania się gospodarki. Ni mniej, ni więcej – powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista ING Germany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane