OBOP: 36 proc. Polaków obarcza odpowiedzialnością za chaos polityczny równo PO i PiS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-02-2006, 13:50

Zdaniem 28 proc. pytanych, większą odpowiedzialność za "zamieszanie polityczne" w Polsce, związane z niepowstaniem koalicji PiS-PO, ponoszą politycy Prawa i Sprawiedliwości, a 23 proc. badanych większą winą obarcza polityków Platformy Obywatelskiej - wynika z sondażu OBOP przekazanego we wtorek PAP.

Zdaniem 28 proc. pytanych, większą odpowiedzialność za "zamieszanie polityczne" w Polsce, związane z niepowstaniem koalicji PiS-PO, ponoszą politycy Prawa i Sprawiedliwości, a 23 proc. badanych większą winą obarcza polityków Platformy Obywatelskiej - wynika z sondażu OBOP przekazanego we wtorek PAP.   

36 proc. badanych obarcza odpowiedzialnością i jednych, i drugich po równo.

Wśród osób z wyższym wykształceniem 45 proc. uznało, że to PiS w większym stopniu odpowiada za "zamieszanie polityczne" w Polsce. Tego zdania jest także 34 proc. osób z wykształceniem średnim, 19 proc. - z zasadniczym i 16 proc. - z zawodowym.

15 proc. osób z wyższym wykształceniem większą odpowiedzialnością za zamieszanie obarcza PO. Tego zdania jest także 23 proc. osób z wykształceniem średnim, 26 proc. - z zasadniczym i 29 proc. - z podstawowym.

OBOP pytał też respondentów, czy podzielają opinię, że "szef PiS Jarosław Kaczyński i inni politycy PiS próbują ograć inne partie oraz zdobyć dla swej partii całą władzę w państwie".

Za zdecydowanie słuszną opinię tę uznało 26 proc. pytanych, za raczej słuszną - 29 proc., za raczej niesłuszną - 18 proc., a za zdecydowane niesłuszną  - 9 proc.

Natomiast opinię, że "szef PO Donald Tusk i inni politycy Platformy nie umieją pogodzić się z wynikiem wyborów i potrafią tylko krytykować innych" za zdecydowanie słuszną uznało 21 proc.

Według 31 proc. badanych, opinia ta jest raczej słuszna, 24 proc. uważa, że raczej nie jest ona słuszna, a 6 proc. - że jest zdecydowanie niesłuszna.

Oba te poglądy dotyczące i PiS, i PO jednocześnie podziela 30 proc. badanych. 23 proc. zgadza się z poglądem dotyczącym PiS, ale nie zgadza się z tym dotyczącym PO, a 19 proc. zgadza się z opinią o Platformie, ale nie podziela opinii na temat PiS.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-6 lutego 2006 roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat. 2 lutego PiS zawarł z Samoobroną i LPR pakt stabilizacyjny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / OBOP: 36 proc. Polaków obarcza odpowiedzialnością za chaos polityczny równo PO i PiS