Ochrona środowiska to biznes dla wytrwałych

Partnerem publikacji jest Wallstein Rothemühle
opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Żadna z naszych umów w czasie pandemii nie została przerwana ani opóźniona. We wszystkich umowach gwarantowane parametry procesowe zostały przez nas dotrzymane. To wielkie osiągnięcie naszych klientów, podwykonawców oraz całego zespołu – wiele podobnych projektów w innych krajach unijnych zostało zatrzymanych – mówi Marek Mikołajczyk, prezes Wallstein Rothemühle.

TECHNOLOGIA NAJWAŻNIEJSZA: W bieżącym roku odkupiliśmy od syndyka masy upadłościowej niemieckiej firmy HAMON technologię filtrów (elektrofiltrów i filtrów tkaninowych). To kolejny krok w kierunku rozwoju naszych usług serwisowych również dla użytkowników tych urządzeń – mówi Marek Mikołajczyk, prezes Wallstein Rothemühle, czołowego europejskiego dostawcy elektrofiltrów.
TECHNOLOGIA NAJWAŻNIEJSZA: W bieżącym roku odkupiliśmy od syndyka masy upadłościowej niemieckiej firmy HAMON technologię filtrów (elektrofiltrów i filtrów tkaninowych). To kolejny krok w kierunku rozwoju naszych usług serwisowych również dla użytkowników tych urządzeń – mówi Marek Mikołajczyk, prezes Wallstein Rothemühle, czołowego europejskiego dostawcy elektrofiltrów.

Jaka jest historia Wallstein Rothemühle w Polsce?

W branży urządzeń ochrony środowiska jesteśmy znani w Polsce od ponad 20 lat. Pierwsze nasze elektrofiltry zostały tu zainstalowane na początku lat 90., dziś pracują w większości polskich elektrowni, elektrociepłowni oraz licznych zakładach przemysłowych. To biznes dla wytrwałych, wielu naszych konkurentów nie ma już na rynku.

Jak wasza działalność ma się do ochrony środowiska?

Dzięki naszym elektrofiltrom i filtrom tkaninowym rocznie usuwane są z różnych procesów dziesiątki tysięcy ton pyłu. Pozycja firm takich jak nasza wzrosła szcze-gólnie szybko po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej i przyjęciu przez nas obowiązujących w Unii restrykcyjnych przepisów w zakresie ochrony środowiska. Nasze urządzenia znajdują zastosowanie m.in. w elektrowniach, ciepłowniach, cementowniach, hutach, papierniach, spalarniach śmieci czy rafineriach.

Zatrudniamy inżynierów z wieloletnim doświadczeniem, którzy dziś posiadają unikatową wiedzę o technologiach odpylania stosowanych na całym świecie. Dzięki wypracowanym przez nas przez lata rozwiązaniom dostarczamy nie tylko nowe urządzenia, takie jak elektrofiltry Rothemühle, potrafimy również skutecznie modernizować i zwiększać efektywność urządzeń firm konkurencyjnych i znacząco poprawiać jakość powietrza w Polsce.

Jeszcze trzy lata temu byliście znani pod nazwą Balcke-Dürr Polska. Zmieniliście jednak głównego udziałowca.

Tak. Przez ponad 12 lat byliśmy częścią amerykańskiego konglomeratu SPX. Nastąpiła jednak zmiana większościowego udziałowca spółki i stąd nowa nazwa.

Czy wpłynęło to na waszą działalność?

Obecnie w grupie Wallstein kontynuujemy prowadzoną od lat działalność polegającą przede wszystkim na projektowaniu, dostawach,montażu i uruchamianiu elektro-filtrów, filtrów workowych i wymienników ciepła, których podzespoły są wykonywane przez naszych partnerów, głównie w Polsce. Modernizujemy też skutecznie filtry innych dostawców.

Istotne zmiany nastąpiły jednak w wyniku podjętej przez nas decyzji o zakupie pod koniec 2019 r. od niemieckiej spółki matki kompletnej technologii filtrów Rothemühle. Chodzi o elektrofiltry, filtry tkaninowe oraz wszystkie związane z nimi patenty wraz z unikatową bazą danych dotyczącą ponad 2,5 tys. filtrów Rothemühle instalowanych od dziesiątek lat na całym świecie.

Od tego czasu technologia ta została rozwinięta i uzupełniona o indywidualne rozwiązania polskich inżynierów, umożliwiając osiąganie rekordowo wysokiej, w skali światowej, skuteczności odpylania. W celu dalszego rozwoju naszych usług serwisowych w bieżącym roku odkupiliśmy od syndyka masy upadłościowej niemieckiej firmy Hamon technologię filtrów (elektrofiltrów i filtrów tkaninowych) również tej firmy. Jesteśmy pewni, że zwiększenie naszej wiedzy o tych urządzeniach pozwoli nam zaoferować ich użytkownikom, również w Polsce, wiele atrakcyjnych usług.

Gdzie dokładnie stosowane są wasze urządzenia i proponowane przez was rozwiązania?

Tylko w ostatnich dwóch latach dostarczyliśmy lub zmodernizowaliśmy dla różnych gałęzi przemysłu ponad 40 elektrofiltrów w Polsce i za granicą. Ostatnie przykłady: modernizacja w Polsce czterech elektrofiltrów w Elektrowni Opole, 13 elektrofiltrów innych dostawców w elektrociepłowniach w Krakowie, we Wrocławiu, Gdyni i Gdańsku, modernizacja elektrofiltrów w elektrowni Pocerady w Republice Czeskiej i w rafinerii w Wiedniu. W tym roku pozyskaliśmy kolejne, istotne zamówienia na dostawy kilku filtrów tkaninowych dla Arcelor Mittal w Dąbrowie Górniczej oraz modernizację elektrofiltru i obrotowych podgrzewaczy powietrza na bloku 858 MW w PGE Elektrownia Bełchatów.

Jakie korzyści daje bycie właścicielem tych rozwiązań?

Wysoko wydajne elektrofiltry Rothemühle pozwalają na radykalne obniżenie poziomu stężenia zapylenia powstającego w różnych procesach przemysłowych, przy znacząco niższym poziomie zużycia energii w porównaniu do dotychczasowych urządzeń. Oznacza to podwójnie pozytywne oddziaływanie na środowisko naturalne: radykalną obniżkę emisji pyłu do atmosfery przy jednoczesnym obniżeniu poziomu emisji CO2 związanym z redukcją zużycia energii.

Posiadanie tej technologii na własność nie tylko zwiększa wartość firmy – to przede wszystkim gwarancja samodzielnego wyznaczania kierunków jej rozwoju, konkurencyjności oraz możliwości wyboru rynków zbytu. Dziś potwierdza się słuszność decyzji o tym zakupie — uzyskany przez naszych inżynierów postęp tej technologii pozwolił na osiągnięcie redukcji zanieczyszczeń na niespotykanie niskim, w skali światowej, poziomie i zastosowanie naszych urządzeń na dużym rynku, jakim jest Polska.

Za nami dwa lata pandemii. Jak ten czas wpłynął na Wallstein Rothemühle?

Ogromne znaczenie miała dobra organizacja i zdolność do szybkiego przystosowywania się do zmiennych warunków. Żadna z naszych umów w czasach pandemii nie została przerwana ani w niekontrolowany sposób opóźniona. We wszystkich umowach dotrzymaliśmy gwarantowanych parametrów technologicznych. To wielkie osiągnięcia naszych podwykonawców oraz całego naszego zespołu — wiele podobnych projektów w innych krajach unijnych zostało zatrzymanych lub znacząco opóźnionych.

Pandemia sprawiła, że musieliśmy się przeorganizować. Dzięki tym zmianom jesteśmy silniejsi. Nasze umowy są na bieżąco realizowane, a rok 2021 zakończyliśmy kolejnym dużym wzrostem obrotów spółki przy stabilnej rentowności i trzecim kolejnym tytułem Gazeli Biznesu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane