Oczekiwania inflacyjne w strefie euro najwyższe od 2015 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-09-2021, 13:12

Wśród inwestorów z Eurolandu rośnie przekonanie o wyższej, a co najważniejsze trwalszej inflacji. Określający ją wskaźnik wspiął się na najwyższy poziom od połowy 2015 r., informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Zgodnie z najnowszym odczytem, pięcioletni wskaźnik progu rentowności określany jako długoterminowy wskaźnik inflacji rynkowej śledzony przez Europejski Bank Centralny wzrósł do 1,8207 proc. i zdecydowanie zbliżył się do nowego celu inflacyjnego EBC na poziomie 2 proc.

Od początku września jego wartość podskoczyła już o niemal 15 punktów bazowych.

Choć ekonomiści nie oczkują by mediana długoterminowych oczekiwań inflacyjnych jeszcze mocniej poszła w górę, podkreślają jednak, że obserwowany jest wzrost oczekiwań związanych z trwałością trendu.

Inflacja powinna w przyszłym roku z dużym prawdopodobieństwem wyhamować po obecnym skoku, ale jest szereg zagrożeń dla takiego scenariusza od wąskich gardeł podaży po wyższe płace – wyjaśnia Isabel Schnabel z EBC.

Inflacyjną presję dobrze obrazuje sytuacja w niemieckiej gospodarce, największej na Starym Kontynencie.

Inflacja progowa również tu poszybowała w górę. Sugeruje to oczekiwania, że polityka nowego rządu może pobudzić inflację. Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych w 10 letniej perspektywie wynosi obecnie około 1,59 proc., co jest najwyższą wartością od końca 2018 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane