Oczekiwania inflacyjne w strefie euro najwyższe od siedmiu lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-10-2021, 12:21

Coraz więcej inwestorów zdaje się przekonywać, że wysoka inflacja nie jest tylko przejściowym zjawiskiem i może towarzyszyć nam przez dłuższy okres. Związane z nią oczekiwania znalazły się na najwyższym poziomie od siedmiu lat, informuje Reuters.

Adobe Stock

Najnowsze badanie przeprowadzone wśród inwestorów z rynku obligacji pokazały, że pięcioletni swap inflacyjny (określający oczekiwania) wspiął się do 2,0509 proc. przebijając zakładany przez Europejski Bank Centralny cel na poziomie 2 proc. To najwyższy poziom wskaźnika od września 2014 r.

Jeszcze wyższe oczekiwania, z tym że w perspektywie 10-letniej odnotowuje się w amerykańskiej gospodarce. W tym przypadku kształtują się na poziomie ok. 2,66 proc. co z kolei jest najwyższą wartością od czerwca 2006 r.

Co istotne, w przypadku rynku strefy euro zauważalny jest ogromny rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami inflacyjnymi a rentownościami obligacji, szczególnie w przypadku benchmarkowych niemieckich „bundów”. Realne rentowności tych papierów zeszły do nowego minimum i wynoszą minus 2,00 proc. Z kolei rentowność niemieckich 10-letnich obligacji, stanowiąca punkt odniesienia dla bloku, jest o 30 punktów bazowych wyższa niż dwa miesiące wcześniej i wynosi -0,11 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane