Od 1 lipca obowiązek umieszczania numeru PESEL na receptach

opublikowano: 30-06-2007, 20:41

Od 1 lipca lekarze będą mieli obowiązek umieszczania numeru PESEL pacjenta na każdej recepcie z lekiem refundowanym.

Tego dnia wchodzą w życie dwa rozporządzenia ministra zdrowia - jedno w sprawie recept lekarskich, drugie dotyczące zakresu niezbędnych informacji, gromadzonych i przekazywanych przez apteki podmiotom zobowiązanym do finansowania świadczeń ze środków publicznych.

Tymczasem strajkujący lekarze zapowiedzieli, że w ramach strajku nie będą wypisywali na receptach numerów PESEL.

Krajowy Komitet Strajkowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy przyjął pod koniec czerwca uchwałę o rozszerzeniu strajku o takie formy, które nie będą zagrażały życiu i zdrowiu pacjentów. Chodzi m.in. o nie wpisywanie PESEL na receptach.

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, PESEL umożliwi jednoznaczną identyfikację pacjenta oraz monitorowanie ilości przepisywanych leków konkretnemu pacjentowi.

Poza tym wprowadzona zostanie możliwości wypisywania podczas jednej wizyty w gabinecie lekarskim trzech recept na trzy kolejne miesięczne kuracje (recepta odnawialna).

Nie będzie recept wystawianych na kuponie dołączonym do dokumentu potwierdzającego uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej (RUM). Zastosowano przepis przejściowy, który zakłada, że recepty wystawiane na takich kuponach mogą być realizowane do 31 grudnia 2008 r. (PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu