Od 1 maja kolejne kraje UE otwierają rynki pracy dla Polaków

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 30-04-2006, 19:54

Od 1 maja Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja w pełni otwierają rynki pracy dla obywateli nowych krajów UE. Dołączą do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, które w ogóle nie wprowadziły ograniczeń.

Od 1 maja Hiszpania, Portugalia, Finlandia i Grecja w pełni otwierają rynki pracy dla Polaków i obywateli pozostałych nowych krajów UE. W ten sposób dołączą do Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji, które w ogóle nie wprowadziły ograniczeń na swych rynkach pracy po rozszerzeniu Unii 1 maja 2004 roku.

Pozostałe z piętnastu starych krajów Unii nie otworzą w pełni swoich rynków pracy dla obywateli nowych państw członkowskich, ale będą znosić ograniczenia w sektorach, gdzie brakuje im rąk do pracy. Kraje te mogą przedłużyć restrykcje o kolejne trzy lata, a w 2009 roku po raz ostatni - o kolejne dwa. Jeśli tego nie uczynią, wówczas ograniczenia będą automatycznie zniesione.

Hiszpania, Portugalia oraz Finlandia i Grecja zapowiedziały, że zniosą restrykcje od maja tego roku, a Holandia od stycznia 2007 roku.

Niemcy i Austria utrzymają restrykcje i przedłużą okresy przejściowe do przynajmniej 2009 roku. Tymczasem Francja - drugi po względem wielkości rynek pracy w Unii - zdecydowała się na pewne ustępstwa. Do francuskiego rynku pracy nieograniczony dostęp będą mieli od 1 maja przedstawiciele 61 zawodów. Pracę we Francji Polacy będą mogli podjąć m. in. w następujących sektorach: budownictwie, usługach publicznych, hotelarstwie i gastronomii, rolnictwie, przemyśle maszynowym i metalowym, przemyśle przetwórczym i handlu nieruchomościami.

Włochy przedłużą restrykcje przynajmniej o kolejny rok. Polacy będą mogli podejmować pracę w ramach wydawanych dekretów rządowych, zezwalających na zatrudnienie konkretnej liczby robotników sezonowych. W 2006 roku kwota ta dla pracowników ze wschodniej części Unii wynosi 170 tysięcy osób.

Pozostałe kraje unijne - Luksemburg, Dania i Belgia nie otworzą w pełni swoich rynków pracy, ale podobnie jak Francja, chcą znosić ograniczenia w sektorach, gdzie brakuje rąk do pracy.

Holandia na razie utrzymuje restrykcje. Ale rząd w Hadze planuje ich zupełne zniesienie 1 stycznia 2007 roku, pod warunkiem, że wcześniej przekona parlament.

Ponadto swój rynek pracy dla obywateli ośmiu nowych państw UE od maja otworzy całkowicie Islandia. Choć kraj ten nie jest członkiem Unii, to jako państwo wchodzące w skład Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) podlega unijnej zasadzie o swobodzie przepływu pracowników. Tym tropem nie poszła jednak nie należąca także do Unii Norwegia, choć w tym kraju już obecnie stosunkowo łatwo otrzymuje się pozwolenia na pracę.

Według danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, najpopularniejsze kraje w Unii Europejskiej, do których wyjeżdżają Polacy do pracy to Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia. Najpopularniejszymi sektorami, w których pracują Polacy w krajach UE są m.in. prace biurowe, hotelarstwo i gastronomia, rolnictwo, przemysł wytwórczy i przetwórstwo spożywcze. Polacy zatrudnieni są także w sferze ochrony zdrowia i opieki, w handlu, budownictwie, transporcie i sektorze rozrywkowym.

Mimo że nasz zachodni sąsiad - Niemcy - nie otworzył dla nas swojego rynku pracy, to jednak właśnie tam wyjeżdża najwięcej Polaków. W 2004 r. udzielono Polakom ponad 411 tys. pozwoleń na pracę (92 proc. z nich dotyczyło zatrudnienia w landach zachodnich). Natomiast w okresie styczeń-lipiec 2005 r. wydano już 272 tys. pozwoleń, głównie na pracę sezonową.

W Wielkiej Brytanii, która od razu otworzyła swój rynek dla Polaków, stanowimy niemal 60 proc. wszystkich podejmujących tam pracę obywateli nowych państw Unii. Legalną pracę podjęło na Wyspach Brytyjskich w okresie maj 2004 - wrzesień 2005 prawie 170 tys. naszych rodaków.

Bardzo popularna wśród polskich pracowników jest także Irlandia, w której - jak szacuje ambasada RP w Dublinie - pracuje 70-80 tys. naszych rodaków.

Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, podstawowe problemy Polaków pracujących i poszukujących pracy w Unii mają związek z niewystarczającą znajomością języków obcych. Polacy nie potrafią często skorzystać z oficjalnych informacji o możliwościach legalnego zatrudnienia; nie wiedzą też za wiele o warunkach życia i pracy za granicą.

Na podstawie dostępnych w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej danych, w 2004 r. około 600 tys. Polaków podjęło pracę na terenie Unii Europejskiej. Resort nie dysponuje ogólnymi zestawieniami danych za 2005 i 2006 rok.

W poniedziałek miną 2 lata od momentu, gdy Polska razem z dziewięcioma innymi krajami Europy Środkowej stała się członkiem UE.

PK, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane