Od Chin wiele zależy

MWIE, Bloomberg
opublikowano: 23-01-2012, 20:35

U progu Roku Smoka gospodarka chińska odpowiada za jedną trzecią prognozowanego światowego wzrostu gospodarczego. Gdyby nie chińska maszyna, perspektywy światowej gospodarki rysowałyby się więc w znacznie mniej korzystnych barwach. Dlatego każde sygnały, świadczące o tym, że Chiny zwalniają – albo przyspieszają –będą pilnie obserwowane.

Co na temat wpływu roku smoka twierdzi Raymond Lo, mistrz sztuki feng shui? Czytaj w tekście pt. "Smok przyniesie wielkie zmiany"

Tym, co obecnie ma największy wpływ na chińską gospodarkę jest płynność krajowego systemu finansowego. Złagodzeniu polityki pieniężnej towarzyszą zwykle wzrosty na giełdzie w Szanghaju. Obecnie wszystko wskazuje, że chińskie władze będą zwiększać płynność, by wesprzeć wzrost gospodarczy.

Wskaźnik obowiązkowych rezerw utrzymywanych przez banki został ostatnio obniżony o pół punktu proc.To oznacza, że instytucje finansowe mogą zwiększać akcję kredytową. Czasowo zawieszono też emisję bonów Ludowego Banku Chin, za pomocą której ściągano do tej pory z rynku nadmierną płynność. Wreszcie szybciej wydawane są fundusze budżetowe.

Opublikowane w styczniu dane o pożyczkach udzielonych przez banki wskazują, że te działania są skuteczne. W grudniu 2011 banki udzieliły 78 mld euro nowych kredytów, znacznie więcej niż spodziewał się rynek. Razem w całym roku udzielono kredytów na sumę 915 mld euro, co również wypada obiecująco na tle rynkowych oczekiwań. Silnie wzrosły także krótkoterminowe kredyty dla sektora przedsiębiorstw, w tym kredyty przeznaczone na kapitał obrotowy.

Zwiększenie płynności powinno sprzyjać chińskim akcjom. Widzimy jednakże dwa czynniki ryzyka - wpływ dalszego pogorszenia sytuacji w strefie euro oraz zniżkujące już ceny nieruchomości w największychchińskich metropoliach. Nie spodziewamy się jednak załamania rynku nieruchomości, które banki mogłyby odczuć w postaci złych kredytów. Dlatego perspektywy chińskiego rynku uważamy za jedne z najlepszych na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MWIE, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu