Odchodzi szef funduszu QIA

opublikowano: 18-09-2018, 20:38

Dyrektor generalny Katarskiej Agencji Inwestycyjnej (QIA) odchodzi z firmy po prawie czterech latach u steru jednego z największych na świecie państwowych funduszy majątkowych.

Na razie – według agencyjnych źródeł -  nie są znane powody zaskakującego odejścia szejka Abdullaha Bin Mohammeda Al Thani’niego. Również nie wiadomo, kto może zastąpić go na stanowisku.

Szejk Abdullah został mianowany na stanowiska szefa QIA w grudniu 2014 r., zastępując na nim Ahmeda Al-Sayeda. Przed dołączeniem do funduszu, od 2000 r. pełnił funkcję prezesa Ooredoo QSC, największej w kraju firmy telekomunikacyjnej. Kierował w niej ekspansją w Kuwejcie, Indonezji i kilkunastu innych krajach w Afryce i Azji.

Fundusz QIA został powołany do życia w 2005 r. Z aktywami szacowanymi na 320 mld USD jest plasowany na 10-tym miejscu wśród największych tego typu funduszy na świecie, wynika z danych Sovereign Wealth Fund Institute. Posiada udziały w wielu globalnych firmach od giganta surowcowego Glencore po bank Barclays. Podobnie jak i inni katarscy inwestorzy posiada również udziały w Hollywood, nowojorskich burowcach, londyńskich nieruchomościach mieszkalnych, luksusowej włoskiej modzie, a nawet drużynie piłkarskiej (PSG).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu