Odwrócenie kierunku rurociągu Odessa-Brody może być trwałe

19-07-2004, 17:15

Agencja ratingowa Fitch obawia się, że decyzja ukraińskiego rządu o odwróceniu kierunku przesyłu ropy rurociągiem Odessa-Brody i tłoczeniu nim rosyjskiego surowca do Odessy może mieć trwały charakter.

Wcześniej ustalono, że ropociągiem popłynie ropa kaspijska z Odessy do Brodów, a następnie, po wydłużeniu ropociągu, mogłaby trafiać do odbiorców w Polsce i innych krajach UE. Projekt w takim kształcie był popierany przez Komisję Europejską.

Przed tygodniem ukraiński rząd poinformował, że naftociąg Odessa-Brody będzie wykorzystywany w odwrotnym od planowanego wcześniej kierunku przez trzy lata.

Agencja Fitch podchodzi ostrożnie do zapewnień ukraińskiego rządu, według których odwrócenie kierunku przesyłu ropy będzie jedynie tymczasowe, do momentu wybudowania w Polsce przedłużenia nitki do Płocka.

Według agencji Fitch, odwrócenie przesyłu ropy ukraińskim rurociągiem byłoby korzystne dla firm rosyjskich, które nie musiałyby obawiać się konkurencji ze strony producentów z basenu Morza Kaspijskiego.

"Jednak pozytywny wpływ dla rosyjskich firm byłby ograniczony możliwościami dalszego transportowania ropy statkami przez cieśniny tureckie" - napisano w komunikacie agencji Fitch.

W lutym tego roku ukraiński rząd zdecydował, że wartym 500 mln USD rurociągiem będzie przesyłana ropa kaspijska na rynki Europy Zachodniej. Jednak w tym miesiącu ukraiński rząd zmienił zdanie i zezwolił na odwrócenie tłoczenia ropy.

Opłacalność budowy ropociągu na terenie Polski ma zbadać polsko-ukraińska firma rurociągowa Sarmatia. Ma ona opracować biznesplan, w którym zaproponuje źródła finansowania budowy rurociągu.

pif/ kacz/ pad/ bsb/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Odwrócenie kierunku rurociągu Odessa-Brody może być trwałe