Oferujący wierzą w R22 bardziej niż zarząd

opublikowano: 05-12-2017, 22:00

Domy maklerskie zaangażowane w ofertę wyceniają spółkę nawet 75 proc. drożej, niż wynosi cena akcji w zapisach dla detalu

Proponujemy ci prawdziwą perłę — zdają się mówić domy maklerskie pośredniczące w ofercie publicznej R22. Informatyczną spółkę wyceniają na nie mniej niż 345 mln zł, czyli na więcej, niż wycenia się sama.

Cena maksymalna, po której na akcje mogą zapisywać się inwestorzy indywidualni, wynosi bowiem 23 zł za akcję. Przy sprzedaży wszystkich walorów nowej emisji daje to wycenę całej spółki równą 326 mln zł. Tymczasem najniższa z wycen analityków jednego z członków konsorcjum oferującego jest o 6 proc. wyższa.

— To się zdarza. Tym bardziej że wycena w samej ofercie jest wypadkową wielu czynników rynkowych, m.in. ogólnego sentymentu do rynku, i raczej powinna być niższa od wartości godziwej spółki — mówi przedstawiciel jednego z TFI.

— Generalnie z raportów biur maklerskich powinna płynąć konkluzja, że na akcjach będzie można zarobić. Podchodzimy do tego z dużym spokojem. Problemem są nie raporty, ale to, że spółki przedstawiają się w sposób zbyt optymistyczny i nie osiągają wyników, które zapowiadały i zapowiadali również analitycy. Dobrym przykładem jest Maxcom — mówi inny reprezentant TFI. Notowania Maxcomu, który rozczarowuje wynikami, są o 60 proc. niższe od ceny emisyjnej z tegorocznej oferty publicznej i prawie o 75 proc. niższe od ceny docelowej z rekomendacji analityka BZ WBK.

Otoczenie sprzyja

Biznes R22 składa się z trzech zasadniczych części: utrzymywania stron internetowych i usług z tym powiązanych, automatyzacji elektronicznych kontaktów marketingowych (e-mail, SMS) oraz dostarczania internetu radiowego i usług telefonii internetowej. W roku finansowym zakończonym 30 czerwca 2017 r. (różni się od roku kalendarzowego) przyniosło to 19,5 mln zł EBITDA i 4,3 mln zł zysku netto. Spółka nie podaje prognoz. Według Trigonu DM zyski będą jednak szybko rosły. Już w roku finansowym 2017/ 2018 EBITDA osiągnie 36,6 mln zł, a zysk netto — 16,4 mln zł.

Haitong Bank jest jeszcze bardziej optymistyczny. Zakłada, że EBITDA przekroczy 41 mln zł, a wynik netto sięgnie 16,8 mln zł. Na podstawie swoich prognoz na przyszłe lata wyceniają spółkę o 6-75 proc. (Trigon) i 22-62 proc. (Haitong) drożej, niż wycenia się sama. Według Konrada Księżopolskiego z Haitong Banku, trendy makro wspierają długoterminowy wzrost organiczny spółki. Rośnie bowiem popularność wykorzystania internetu w połączeniu z postępującą cyfryzacji gospodarki, czyli np. przechodzeniem od tradycyjnego handlu detalicznego do e-handlu czy zmianach w korzystaniu z mediów.

Z drugiej strony Polska wciąż pozostaje w tyle za całą Unią Europejską (UE) w kluczowych wskaźnikach cyfryzacji, takich jak na przykład korzystanie z Internetu przez osoby prywatne i przedsiębiorców lub wydatki na reklamę w przeliczeniu na osobę. W połączeniu z dynamiką wzrostu PKB przewyższającą dynamikę UE powinno tworzyć to korzystne otoczenie do wzrostu R22, która powinna korzystać na dźwigni operacyjnej wraz ze wzrostem popytu na jej usługi. Również Michał Czerwiński i Kacper Koproń wskazują na skalowalność modelu biznesowego, podkreślając przy tym dywersyfikację klientów, ograniczającąryzyko uzależnienia od jednego czy kilku z nich.

Przejęcia pomogą

Zarówno Haitong Bank, jak i Trigon DM wierzą przy tym w zapowiadany rozwój przez akwizycje. To one są głównym powodem emisji nowych akcji. Spółka chce zdobyć 80 mln zł, którymi zrefinansuje 34 mln zł kredytu na zakupy dokonane w listopadzie 2017 r. Pieniądze mają też służyć dalszym zakupom, w tym w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. „Fuzje i przejęcia powinny korzystnie wpływać na profil wzrostu” — napisał w swoim raporcie analityk Haitong Banku. „W ciągu ostatnich kilku lat Grupa R22 przeprowadziła kilkanaście przejęć (…). Akwizycje w branżach, w których działa grupa, są efektywnym narzędziem do pozyskiwania bazy użytkowników pod względem średniego kosztu pozyskania użytkownika. Duża liczba sfinalizowanych transakcji oraz udane integracje przejmowanych spółek z dotychczasowym biznesem umożliwiło grupie zdobycie doświadczenia w tym zakresie” — wtórują mu przedstawiciele Trigonu DM. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane