Ogłoszono upadłość likwidacyjną szczecińskiej Wytwórni Wódek Polmos

PAP
opublikowano: 31-05-2010, 11:59

Sąd Okręgowy w Szczecinie zdecydował o  upadłości likwidacyjnej Szczecińskiej Wytwórni Wódek "Polmos" S.A. Zadłużonemu Polmosowi nie udało się przeprowadzić zamierzonej upadłości z układem z  wierzycielami - poinformował w poniedziałek prezes firmy Piotr Winnicki.

Szczeciński Polmos jest zadłużony na ponad 40 mln zł. Głównymi wierzycielami firmy są: Izba Celna, Bank Gospodarki Żywnościowej i Urząd Skarbowy.

Główną przeszkodą w zawarciu układu była decyzja szczecińskiej Izby Celnej, która stwierdziła, iż rezygnacja z części wierzytelności, które ma u niej Polmos, może być uznana przez Komisję Europejską za pomoc publiczną.

Winnicki powiedział, że produkcji w zakładzie od kilkunastu dni nie można było prowadzić, bo Urząd Celny nie chciał już sprzedawać Polmosowi banderoli, które muszą być umieszczane na produktach alkoholowych.

Prezes przypomniał, że narastający dług był główną przeszkodą w trwających od 10 lat próbach prywatyzacji. Aby ratować firmę, w grudniu 2008 r. zarząd spółki złożył wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. W marcu 2009 r. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum wydał postanowienie o upadłości z możliwością zawarcia układu, wyznaczając jednocześnie zarządcę. W sierpniu została opublikowana lista wierzycieli.

Zarząd spółki podejmował w 2009 r. i 2010 r. próby zwiększenia dochodów Polmosu. M.in. wypuszczono na rynek nowy produkt, negocjowano nowe kontrakty z odbiorcami z Chin, Anglii, Ghany, USA. Winnicki powiedział, że udało się pozyskać kontrakty, które umożliwiłyby wykonanie układu, ale według propozycji złożonych przez zarząd, a nie oczekiwań Izby Celnej.

Układu z wierzycielami nie udało się przeprowadzić. W styczniu 2010 r. zarządca sądowy złożył wniosek o upadłość likwidacyjną zakładu, do której sąd się przychylił w maju.

"Czekamy nadal na dostarczenie decyzji sądu. Od momentu jej dostarczenia będą jeszcze dwa tygodnie na uprawomocnienie, co nie hamuje wykonalności decyzji z dniem wydania postanowienia. W tym czasie można teoretycznie odwołać się od postanowienia sadu. Jednak nie będziemy się odwoływać" - powiedział Winnicki.

Dodał, że liczy na to, że majątek zakładu kupi w całości inwestor, który wznowi w nim produkcję.

Zdaniem prezesa, zakład jest atrakcyjnym podmiotem ze względu na swoje marki (m.in. nagradzane na światowych konkursach wódki "Starka" i "Szambelan"), wykwalifikowaną załogę i położenie w centrum miasta. Polmos posiada także unikatowe w skali Europy piwnice o powierzchni ok. 3 tys. m kw.

Szczecińska Wytwórnia Wódek "Polmos" to jedna z najstarszych polskich firm w mieście - działa od 1946 roku. Zatrudniała w latach 60. ponad 400 pracowników. Obecnie załoga liczy ok. 70 osób.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ogłoszono upadłość likwidacyjną szczecińskiej Wytwórni Wódek Polmos