Ok. 400 mln zł inwestycji w Hucie Częstochowa do 2008 r.

(Marek Druś)
opublikowano: 30-11-2006, 14:27

W przyszłym roku na modernizację zakładu będzie wydane ponad 300 mln zł, poinformował Związek Przemysłu Donbasu.

Prawie 400 mln zł do końca 2008 roku zainwestuje w Hutę Częstochowa jej właściciel - korporacja ISD (Związek Przemysłu Donbasu) - poinformował w czwartek prezes ISD Konstanty Litwinow.

"ISD wywiązał się ze wszystkich zobowiązań inwestycyjnych zaplanowanych na rok 2006. Łącznie nakłady inwestycyjne na modernizację Huty przekroczyły 110 milionów złotych, to zdecydowanie więcej niż 44 milionowe zobowiązanie zawarte w umowie prywatyzacyjnej" - powiedział Litwinow na konferencji prasowej podsumowującej pierwszy rok w Hucie Częstochowa po objęciu przez ukraińskiego inwestora.

Litwinow podkreślił, że w przyszłym roku ponad 300 mln zł będzie wydane na modernizację zakładu.

Zdaniem prezesa, w czasie pierwszego roku w rękach prywatnego właściciela ISD Huta Częstochowa o połowę zwiększyła sprzedaż blach oraz trzykrotnie zwiększyła ich eksport. Do produkcji wprowadzono też nowy typ blachy wykorzystywany do specjalistycznych rur stosowanych w budowie rurociągów gazowych i ropociągów wysokociśnieniowych.

Kiedy ISD przejmowało odpowiedzialność za kombinat, jego działalność była rozproszona między 13 różnych podmiotów. Każdy z nich prowadził osobną księgowość, oddzielną politykę zakupów i sprzedaży, inaczej też zarządzał kosztami bieżącej działalności. "Tak rozdrobniony organizm w praktyce uniemożliwiał efektywne zarządzanie. Powodowało to również szereg bardzo praktycznych problemów w codziennej działalności. Dziś Huta Częstochowa zgodnie z zapowiedziami z okresu przetargu na prywatyzację stanowi jeden organizm" - powiedział Litwinow.

Od początku stycznia 2006 roku spółki działają jako w pełni skonsolidowany podmiot. Obecnie huta zatrudnia ponad 4 tys. 300 pracowników, od sierpnia tego roku nosi nazwę ISD Huta Częstochowa.

Prezes ISD podkreślił, że Huta Częstochowa dołączyła do międzynarodowej grupy przedsiębiorstw, należącej do ukraińskiej Korporacji. Funkcjonuje w ramach regionalnej Grupy ISD, na czele której stoi ISD Polska, odpowiadająca za funkcjonowanie Grupy, w tym za planowanie strategiczne i zarządzanie finansowe. Wyroby częstochowskiego Kombinatu sprzedaje wyspecjalizowana spółka ISD Steel.

Huta Częstochowa ściśle współpracuje z hutą w Alczewsku.

W tym roku wypłacono pracownikom ponad 21 mln zł w ramach tzw. bonusów prywatyzacyjnych.

Jak powiedział Litwinow, w 2007 r. zdrożony będzie nowy system komputerowy Oracle, który znacznie usprawni zarządzanie i da możliwość szybszego dostępu do informacji o ważnych parametrach ekonomicznych Kombinatu. Plany przewidują również reformę systemu płac, tak by bardziej premiował efektywność pracy.

Związek Przemysłu Donbas przejął kontrolę nad Hutą Stali Częstochowa w październiku 2005 roku. Należała ona do Towarzystwa Finansowego Silesia. ZPD Donbas nabył też od Skarbu Państwa dwanaście spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej Huty Częstochowa.

Związek Przemysłu Donbasu kieruje na Ukrainie grupą przemysłową skupiającą przedsiębiorstwa, które funkcjonują głównie w sektorze hutnictwa żelaza, przemyśle maszynowym i wyrobów stalowych o produkcji sięgającej 8,4 mln ton stali surowej. Zatrudnia ponad 50 tys. osób.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane