ONZ: dramatyczny spadek produkcji żywności w Korei Płn.

  • PAP
opublikowano: 06-03-2019, 11:11

Produkcja żywności w Korei Płn. spadła w zeszłym roku do najniższego poziomu od ponad dekady - ostrzegła w środę ONZ, wskazując na klęski żywiołowe, które dotknęły ten kraj, a także sankcje międzynarodowe, nałożone na Pjongjang za jego program zbrojeń.

Reuters podkreśla, że Korea Płn. od dziesięcioleci boryka się z chronicznymi niedoborami żywności. W zeszłym roku władze tego państwa wezwały do wielkiej batalii przeciwko skutkom "bezprecedensowej fali upałów", a w zeszłym miesiącu północnokoreańskie przedstawicielstwo przy ONZ w Nowym Jorku ostrzegło, że krajowi grozi kryzys żywnościowy.

Klęski żywiołowe - fala upałów, tajfuny i powodzie - spowodowały znaczny spadek zbiorów. Szefowa szwedzkiego Czerwonego Krzyża Margareta Wahlstroem po wizycie w Korei Płn. powiedziała agencji Reutera, że zbiory kukurydzy były tam na niektórych obszarach o ponad 30 proc. mniejsze od średniej. Wskazała też, że prawdopodobny jest wzrost cen ryżu, co pogorszy sytuację w sferze bezpieczeństwa żywności.

Koordynator pomocy z ramienia ONZ w Korei Płn. Tapan Mishra podkreślił, że 3,8 mln mieszkańców Korei Płn., czyli 6,6 proc. 25-milionowej populacji, pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej w wysokości 120 mln USD.

Mishra wskazał, że wielkim problemem są sankcje międzynarodowe, powodujące opóźnienia w dostawach pomocy i zmuszające organizacje pomocowe do ograniczania działalności w Korei Płn. "Bez adekwatnego finansowania w tym roku jedyną opcją, jaka pozostanie niektórym agencjom (pomocowym) będzie wstrzymanie realizacji projektów, które są ratunkiem dla milionów ludzi" - podkreślił Mishra w oświadczeniu.

Reuters pisze, powołując się na "dziesiątki przedstawicieli ONZ i organizacje cywilne z USA", że wprawdzie sankcje ONZ wobec Korei Płn. nie dotyczą działalności humanitarnej, ale pomoc humanitarna nieomal ustała w 2018 roku z powodu restrykcyjnej interpretacji ograniczeń dotyczących bankowości i dostaw towarów, a także w związku z zakazem podróżowania obywateli USA do tego kraju.

W sierpniu 2018 roku ONZ przyjęła propozycję USA dotyczącą uproszczenia procedury wydawania zgód na dostawy pomocy humanitarnej do Korei Płn., ale - jak pisze Reuters - nie widać dotąd wyraźnych oznak poprawy. Skomplikowana procedura wydawania jednorazowych zezwoleń nadal powoduje opóźnianie dostaw podstawowych artykułów żywnościowych, sprzętu medycznego - podkreśla agencja Reutera, powołując się na Mishrę i kilka organizacji pomocowych. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu