OPEC: produkcja ropy najwyższa w tym roku

opublikowano: 03-09-2018, 17:28

Produkcja ropy pochodzącej z kartelu OPEC wzrosła w sierpniu do najwyższego poziomu w tym roku, ponieważ ożywienie wydobycia surowca w Libii pomogło zrównoważyć obniżkę irańskiego eksportu spowodowaną amerykańskimi sankcjami.

15 członków grupy, do których należy teraz Republika Konga, wspólnie produkowało średnio 32,74 mln baryłek ropy  dziennie w zeszłym miesiącu, co oznacza wzrost o 420 tys. baryłek dziennie od lipca, wynika z danych agencji Bloomberg.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę i jej sojusznicy uzgodnili w czerwcu zwiększenie łącznej produkcji o 1 mln baryłek dziennie, aby zaspokoić popyt konsumentów i zapobiec gwałtownemu wzrostowi cen. Po tym wydarzeniu prezydent USA Donald Trump wezwał grupę do działania, aby zapobiec dalszym wzrostom.

Libia w sierpniu przewodziła stawce producentów z grupy mogących się pochwalić najwyższą dynamiką wzrostu, pompując  970 tys. baryłek dziennie w porównaniu do 660 tys. w lipcu. 

Drugi co do wielkości wzrost produkcji pochodził z Iraku i Zjednoczonych Emiratów Arabskich: każdy z nich podniósł w zeszłym miesiącu dzienną produkcję ropy o 80 tys. baryłek.

Największy eksporter Arabii Saudyjskiej zwiększył produkcję o 20 tys. baryłek dziennie w sierpniu ze skorygowanego poziomu 10,37 mln baryłek miesiąc wcześniej. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu