Opór organów podatkowych wobec zmian w ustawie o CIT

RAFAŁ CIOŁEK
opublikowano: 16-01-2012, 00:00

RAFAŁ CIOŁEK

doradca podatkowy, dyrektor w zespole ds. CIT w KPMG rciolek@kpmg.pl

W kontekście zmian do ustawy o CIT na rok 2012 szczególnie dziwi mnie opór organów podatkowych. Mam tu na myśli indywidualne interpretacje prawa podatkowego dotyczące różnic kursowych, wydawane już w odniesieniu do nowego stanu prawnego tuż przed wejściem w życie nowych przepisów, w grudniu 2011 r. W jednej z takich interpretacji dyrektor izby skarbowej stwierdził, że „kurs faktyczny ma zastosowanie, oprócz sytuacji gdzie dochodzi do zbycia lub nabycia waluty, również w przypadku otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań. A zatem do wyceny wartości wpływu (wypływu) należności (zobowiązań) w walucie obcej na rachunek walutowy (z rachunku walutowego) w banku należy przyjmować kurs bankowy, tj. kurs faktycznie zastosowany.” Problem w tym, że żaden kurs bankowy nie jest stosowany w przypadku wpływu lub wypływu waluty z lub na rachunek walutowy należący do podatnika. Mało tego – często może być tak, że środki wpływają bądź wypływają z rachunku w banku prowadzonym za granicą. Wówczas kurs danej waluty do złotego w ogóle może nie być przez taki bank ogłaszany.

Dla przypomnienia, do końca 2006 r. obowiązywały przepisy, zgodnie z którymi, przy wpływie lub wypływie waluty obcej, należało stosować odpowiednio kurs kupna lub sprzedaży banku, z którego usług korzystał podatnik, mimo że nie korzystał z żadnych usług banku. Była to archaiczna pozostałość z czasów, kiedy obrót dewizowy był jeszcze mocno reglamentowany. Nawet po 2006 roku urzędy skarbowe z przyzwyczajenia niejako hołdowały starym zasadom. Mimo dość jasnego artykułu 15a ust. 4 ustawy o CIT, obowiązującego od 1 stycznia 2007 r., który mówił, że jeżeli nie jest możliwe ustalenie faktycznie zastosowanego kursu, to należy stosować kurs średni NBP, organy podatkowe były odmiennego zdania. Jedna ze spraw zawędrowała nawet przed NSA. NSA w wyroku z 3 lutego 2011 r. podzielił, moim zdaniem jedynie słuszną, interpretację, że kurs faktycznie zastosowany to jedynie taki kurs, po jakim podatnik rzeczywiście sprzedał lub nabył walutę. W rzeczywistości w jeszcze jednym przypadku może zachodzić konieczność rozpoznania przychodów i kosztów po faktycznie zastosowanym kursie, a mianowicie w sytuacji, kiedy dochodzi do potrącenia należności lub zobowiązań w walucie ze zobowiązaniami lub należnościami w złotych. We wszystkich innych sytuacjach należy stosować kurs średni NBP. Odmienna interpretacja prowadziłaby do wniosku, że praktycznie przy każdej wycenie należałoby stosować faktyczny kurs. Zbędna byłaby wówczas dopiero co dokonana nowelizacja przepisów.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RAFAŁ CIOŁEK

Polecane