Oprocentowanie kredytów hipotecznych w Wielkiej Brytanii najwyższe od 2010 r.

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 06-10-2022, 14:09
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po serii podwyżek stóp procentowych przez Bank Anglii mocno w górę poszło oprocentowanie kredytów, w tym hipotecznych. Stawka dla 5-letniej pożyczki znalazła się na najwyższym poziomie od ponad dekady.

fot. Bloomberg

Jak pokazują dane opublikowane przez Moneyfacts Group stawka dla przeciętnego pięcioletniego kredytu hipotecznego na dom o stałym oprocentowaniu przekroczyła w czwartek poziom 6 proc. dochodząc do 6,02 proc. To najwyższa wartość od lutego 2010 r.

Z kolei w przypadku kredytu na dwa lata, stopa oprocentowania zwiększyła się do 6,11 proc. po tym jak wczoraj pierwszy raz od ponad 14 lat przebiła pułap 6 proc.

Ja szacował w zeszłym tygodniu Bloomberg, średnia miesięczna rata dwuletniego kredytu hipotecznego o stałym oprocentowaniu wzrośnie do około 1325 GBP (1500 USD) miesięcznie, z 725 GBP w 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane