OPZZ domaga się propozycji wskaźnika waloryzacji rent i emerytur

Polska Agencja Prasowa SA
18-11-2005, 14:35

OPZZ domaga się od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przedstawienia propozycji wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Resort odpowiada, że wskaźnik przedstawi, ale dopiero po zakończeniu prac rządu nad autopoprawką do przyszłorocznego budżetu.

OPZZ domaga się od Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przedstawienia propozycji wskaźnika waloryzacji rent i emerytur. Resort odpowiada, że wskaźnik przedstawi, ale dopiero po zakończeniu prac rządu nad autopoprawką do przyszłorocznego budżetu.

Obowiązek przedstawienia propozycji wskaźnika waloryzacji nakłada na rząd nowelizacja ustawy i emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z 28 lipca 2005 roku. Propozycja taka - zgodnie z ustawą - powinna zostać przedstawiona partnerom z Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych do 31 października.

Tymczasem - jak powiedział PAP przewodniczący OPZZ Jan Guz - "2 listopada minister pracy i polityki społecznej poinformował, że rząd przekaże propozycję wskaźnika waloryzacji do 15 listopada". "15 listopada dostaliśmy pismo od wiceministra Cezarego Miżejewskiego, że propozycja wskaźnika waloryzacji zostanie przedstawiona wtedy, gdy będzie gotowa autopoprawka do budżetu" - podkreślił. Zaznaczył, że "ministerstwo nie zaproponowało żadnego terminu".

W biurze prasowym Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powiedziano PAP, że propozycja wskaźnika waloryzacji zostanie przedstawiona "zaraz po zakończeniu prac nad autopoprawką". Na pytanie, czy opracowanie tej autopoprawki jest konieczne, by przedstawić wskaźnik waloryzacji, Wacław Konewko z biura prasowego powiedział, że "lepiej jest znać założenia do budżetu". Tymczasem - zdaniem OPZZ - to właśnie wskaźnik, wynegocjowany w Komisji Trójstronnej - powinien stanowić podstawę autopoprawki.

Po przedstawieniu rządowej propozycji wskaźnika waloryzacji Komisja Trójstronna ma dwa tygodnie na osiągniecie porozumienia. Gdyby osiągnięto porozumienie, to - zgodnie z nowelizacją ustawy z 28 lipca 2005 roku - o ten wskaźnik wzrosłyby emerytury i renty. Gdyby się tak nie stało, rząd sam wydaje rozporządzenie w tej sprawie.

W marcu 2006 r., po rocznej przerwie, nastąpi prawdopodobnie  waloryzacja emerytur i rent oraz innych świadczeń, które są podwyższane (np. renty socjalne, zasiłki przedemerytalne). Stanie się tak, bo - według szacunków resortu pracy - łączna inflacja z 2004 i 2005 r. przekroczy zapewne 5 proc. Waloryzacja dotyczy około 9,972 mln osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPZZ domaga się propozycji wskaźnika waloryzacji rent i emerytur