OPZZ o konsultacjach projektów ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych

17-04-2007, 14:47

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych (OPZZ) uważa, że tryb konsultacji społecznych przygotowanych przez resort pracy i polityki społecznej, dotyczący projektów ustaw o emeryturach pomostowych, wypłacie emerytur z II filaru oraz nowych zasad ustalania wysokości rent z tytułu niezdolności do pracy - jest niewłaściwy.

Związkowcy w oświadczeniu przesłanym PAP we wtorek poinformowali, że "z głębokim zaniepokojeniem" przyjęli zaproszenie ministra pracy i polityki społecznej na wtorkowe spotkanie, którego celem ma być "prezentacja i konsultacje pakietu projektów".

O godz. 15 w siedzibie Ministerstwa Pracy odbędzie się spotkanie z przedstawicielami central związków zawodowych.

Według OPZZ, zaproponowany tryb konsultacji nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach prawa. Związkowcy podkreślili, że partnerom społecznym nie były przedstawione założenia do tych projektów ustaw.

OPZZ zapowiedziało, że spotkanie traktuje "jedynie jako forum prezentacji przez rząd projektów ustaw i nie będzie wypowiadać się w kwestiach merytorycznych zawartych w projektach".

Według OPZZ, jedynie właściwym miejscem do przeprowadzenia wstępnych konsultacji projektów ustaw jest zespół ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Związkowcy oczekują, że ewentualne uwagi i propozycje partnerów społecznych zgłoszone na posiedzeniu Komisji Trójstronnej, zostaną przyjęte w formie uchwały, która będzie stanowiła podstawę do opracowania akceptowanych społecznie projektów ustaw.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / OPZZ o konsultacjach projektów ustaw dotyczących ubezpieczeń społecznych