Osiem spółek z największym potencjałem

opublikowano: 28-12-2016, 22:00

Analitycy Haitong Banku hossy indeksów nie przewidują, ale radzą postawić na wybrane spółki

Według Konrada Księżopolskiego, szefa działu analiz Haitong Banku, obecna wycena indeksów WIG, WIG20 i mWIG40 odzwierciedla ich wartość fundamentalną. Wyceny spółek, które pokrywa Haitong, sugerują poziom indeksu WIG wynoszący 49974 pkt., dla WIG20 1850 pkt., natomiast dla mWIG40 4151 pkt. Na otwarciu sesji w środę 28 grudnia WIG miał wartość 51378 pkt., WIG20 1935 pkt., a mWIG40 4181 pkt. Wśród najważniejszych czynników, które wpłyną na rynki, analityk wymienia przede wszystkim wykonanie budżetu państwa, który ma dość ambitne założenia jeśli chodzi o tempo wzrostu PKB na poziomie 3,6 proc. (wobec 3,2 proc., jak zakłada konsens prognoz ekonomistów). Wysoki poziom deficytu przy niższych wpływach podatkowych nie daje dużego pola manewru, co ostatecznie może otworzyć dyskusję o źródłach dodatkowego finansowania, jak np. podatki sektorowe. Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wskaźnik cen dóbr i usług konsumpcyjnych, który po 28 miesiącach deflacji wrócił do zera w listopadzie 2016. Prognozowana przez rząd inflacja na poziomie około 1,3 proc. jest zbieżna z oczekiwaniami rynkowymi na poziomie około 1,4 proc. Powrót otoczenia inflacyjnego powinien wspierać detalistów spożywczych, a także otworzyć dyskusję w sprawie podwyżek stóp procentowych, których wzrost wpłynie pozytywnie na wyniki banków, uważa analityk Haitong Banku.

— Kolejnym zagadnieniem jest uruchomienie wydatków inwestycyjnychw ramach nowego budżetu UE. Ich brak jest obecnie powodem spadku inwestycji i ich negatywnej kontrybucji do PKB. Biorąc pod uwagę bardzo duże kwoty przeznaczone na infrastrukturę oraz rozwój społeczeństwa informacyjnego, naturalnym beneficjentem powinny być spółki z sektora budowlanego oraz informatycznego. Duża konkurencja spodziewana w przetargach w tych sektorach powinna jednak wpłynąć negatywnie na marże — dodaje ekspert. Szef działu analiz Haitong Banku przypomina też o ryzyku wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę, który negatywnie wpłynąłby na sektor handlu. Według analityka, potencjalnym największym beneficjentem zakazu handlu w niedziele mógłby być e-commerce. Analityk zwraca również uwagę również na kursy walutowe. Obecna słabość złotego względem euro oraz dolara wspiera eksporterów, natomiast jest negatywnym czynnikiem dla importerów, jak i spółek rozliczających koszty czynszu we wspólnej walucie.

Ekspert Haitonga przedstawił też długą listę czynników globalnych, które będą mieć największy wpływ na zachowanie rynków w 2017 r.

— Po pierwsze, sukcesywne ograniczenie skupu aktywów przez EBC. Po drugie, jastrzębia retoryka Fedu i zapowiedziana ścieżka trzykrotnych podwyżek stóp procentowych w USA w 2017 r. Kolejnym jest dynamika PKB w Chinach, która będzie spadać w kierunku 6,5 proc. Następnym czynnikiem jest to, co stanie się z sankcjami unijnymi na Rosję, wybory we Francji, Niemczech oraz Holandii. Poza tym ważne będzie rozpoczęcie procedury wyjścia Wielkiej Brytanii z UE zapowiadane przez premier Theresę May na marzec 2017. I wreszcie — polityka gospodarcza Donalda Trumpa, która po pierwszych zapowiedziach została odebrana pozytywnie przez rynki finansowe — podsumowuje Konrad Księżopolski. © Ⓟ

Faworyci Haitong Banku

Skarbiec Holding, Elektrobudowa, Agora, Robyg Trakcja, Wirtualna Polska, Alumetal, GTC Spółki o największej prognozowanej stopie dywidendy (w proc.) Echo Investment 13,7 Skarbiec Holding 11 CEZ 8,6 Robyg 8,6 Dom Development 8,6 Netia 6,8 Spółki z największym potencjałem spadku Bogdanka, KGHM, CEZ, JSW, Enea, LPP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu