Ostatni dzwonek na wymianę tachografów. Rząd zapowiada dofinansowanie

Marcin BołtrykMarcin Bołtryk
opublikowano: 2025-08-12 13:41

Przewoźnicy mają mniej niż tydzień na instalację urządzeń nowej generacji w pojazdach wykonujących usługi transportowe na terenie Unii Europejskiej.

przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie firmy mogą liczyć na rządowe wsparcie
  • na czym ma polegać pomoc
  • do kiedy potrwa nabór wniosków
Posłuchaj
Speaker icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl
Subskrypcja

Zgodnie z unijnymi przepisami, od 19 sierpnia 2025 r. wszystkie ciężarówki wykonujące międzynarodowy przewóz drogowy na terenie UE muszą być wyposażone w tachografy nowej generacji (G2V2).

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało dofinansowanie wymiany tachografów ze środków Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Projekt rozporządzenia w tej sprawie mówi o udzieleniu pomocy de minimis na częściowe lub całkowite refinansowanie wymiany tachografów. Zakłada, że w pierwszej kolejności wsparcie otrzymają małe firmy posiadające ważną licencję wspólnotową i dysponujące flotą maksymalnie 10 pojazdów.

– Przewoźnicy mogą uzyskać pomoc wyłącznie na tachografy wymienione z powodu konieczności dostosowania się do obowiązujących przepisów unijnych. Jeśli w ramach pomocy de minimis nie zostaną wykorzystane wszystkie środki, w drugiej kolejności rozpatrywane będą wnioski przedsiębiorców posiadających więcej niż 10 pojazdów. W ich przypadku pomoc będzie mogła dotyczyć maksymalnie 10 ciężarówek – wyjaśnia Mateusz Włoch, ekspert ds. rozwoju i szkoleń w firmie Inelo z Grupy Eurowag.
– Samo rozróżnienie na podstawie wielkości floty już teraz budzi wątpliwości branży TSL i może rodzić obawy związane z ograniczaniem wsparcia jedynie do najmniejszych firm – dodaje.

Granty mają być przyznawane za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wnioski będzie można składać online do 31 sierpnia 2026 r. - czyli do zakończenia realizacji KPO - lub do wyczerpania środków.

– Na ten moment nie znamy jeszcze konkretnych kwot wsparcia, ponieważ będą one uzależnione od liczby zgłoszeń oraz innych czynników, np. wcześniej otrzymanych pożyczek. Nie ulega jednak wątpliwości, że program ten będzie realną pomocą dla firm transportowych. Koszt wymiany jednego tachografu to ok. 4–5 tys. zł netto, co stanowi duże obciążenie, zwłaszcza dla małych przedsiębiorstw – podkreśla Mateusz Włoch.

Dodaje również, że aby ubiegać się o zwrot kosztów, przewoźnik będzie zobowiązany do podania m.in. danych firmy, rodzaju wykonywanych przewozów, numeru licencji transportowej oraz danych każdego pojazdu objętego wnioskiem. Należy również załączyć dokumenty potwierdzające spełnienie warunków przyznania pomocy, w tym: potwierdzenie zakupu i instalacji tachografu G2V2, dane uprawnionego warsztatu lub instalatora, wydruk danych technicznych z nowo zainstalowanego urządzenia, oświadczenie przewoźnika, że wskazany we wniosku pojazd został wyposażony w wymagany tachograf, kopię zaświadczeń o przyznanej pomocy de minimis otrzymanej w tym roku oraz w dwóch poprzednich latach.

– Ostateczna lista wymaganych dokumentów zostanie określona w finalnej treści rozporządzenia oraz regulaminie naboru – zaznacza Mateusz Włoch.

Projekt Ministerstwa Infrastruktury dotyczący refinansowania tachografów znajduje się obecnie w fazie konsultacji społecznych. Zasady przyznawania wsparcia mogą jeszcze ulec zmianie.

18 sierpnia 2025 r. to ostatni dzień, w którym można wykonać przewóz poza granicami Polski z użyciem starego tachografu. Przewoźnicy, którzy nie wymienią urządzeń, nie będą mogli legalnie świadczyć usług transportowych poza granicami kraju.

Z badań wynika, że nawet w 25 proc. polskich ciężarówek tachografy nie zostały jeszcze wymienione. Podobnie jak inne przepisy wynikające z Pakietu Mobilności, również wymogi dotyczące tachografów są wprowadzane stopniowo. Kolejną grupą pojazdów objętych obowiązkiem instalacji nowego urządzenia — do 1 lipca 2026 r. — są busy powyżej 2,5 t, poruszające się po terenie UE i wykonujące zarobkowy przewóz.