Oto najlepsze spółki z GPW

opublikowano: 15-03-2021, 20:10
aktualizacja: 15-03-2021, 21:08

Nie CD Projekt, który dominował w rankingu “Pulsu Biznesu” przez ostatnich pięć lat. Nie Mercator Medical, którego akcje były w 2020 r. hitem inwestycyjnym, bo podrożały o ponad 4 tys. proc. Wreszcie - nie Allegro, które z impetem weszło w ubiegłym roku na parkiet przy ul. Książęcej, a akcje były rozchwytywane przez inwestorów - także drobnych, którzy znów stali się znaczącą siłą na rynku. Żadna z tych spółek nie znalazła się w czołówce rankingu Giełdowa Spółka Roku, bo według analityków i zarządzających funduszami firmą pod wieloma względami najlepszą jest Selvita.

Wyceniana na ponad 1,1 mld zł firma badawczo-rozwojowa, której głównym akcjonariuszem jest Paweł Przewięźlikowski, a prezesem Bogusław Sieczkowski, zebrała noty bliskie ideałowi. Zdobyła prawie 94 pkt na 100 możliwych, co w ostatnich latach nie udało się nawet powszechnie hołubionemu producentowi “Cyberpunka 2077”.

CD Projekt jest zresztą największym przegranym tegorocznego rankingu, bo z najwyższego stopnia podium spadł aż o 60 pozycji, lądując w połowie stawki spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80. Eksperci obniżyli ocenę firmy, kierowanej przez Adama Kicińskiego, we wszystkich pięciu kluczowych kategoriach. Najbardziej - w kategorii Sukces w 2020 r., w której CD Projekt znalazł się na 111 pozycji, w towarzystwie takich podmiotów, jak BOŚ, Alior Bank czy Boryszew.

Drogę w przeciwnym kierunku przebył natomiast TIM, który w rankingu za 2019 r. (podobnie zresztą jak Selvita) nie znalazł się, bo zbyt mało analityków i zarządzających znało spółkę na tyle, by kompetentnie ocenić jej dokonania i perspektywy. W ubiegłym pandemicznym roku zmieniło się to dzięki temu, że w cenie znalazły się firmy, które miały już dobrze rozwiniętą działalność e-commerce.

Podium uzupełniła Grupa Kęty, która w czołówce rankingu jest od lat, a w 2020 r. za jej największe atuty eksperci uznali kompetentny zarząd i relacje z inwestorami.

W tej drugiej kategorii równych sobie nie miał Unimot, który w komunikacji z akcjonariuszami i analitykami wykorzystuje szeroką gamę narzędzi, takich jak YouTube, Twitter czy Zoom. Publikuje też prognozy, co wyróżnia go wśród innych spółek. Pod innymi względami spółka jednak nie zachwyca ekspertów, dlatego w ogólnym rankingu znalazła się dopiero w piątej dziesiątce. W pierwszej jest natomiast sześć firm, które były w TOP10 rankingu za 2019 r. Oprócz Grupy Kęty są to producenci gier: Ten Square Games i 11 bit studios, oraz Dom Development, Neuca i Vigo System. Nowicjusze w czubie zestawienia to prócz Selvity (była na drugim miejscu podium, tyle że w 2018 r.) i TIM-u także technologiczne R22 i DataWalk.

Patronat honorowy nad rankingiem GSR 2020 objęły Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych.

» Pobierz dodatek GSR 2020

Jak powstał ranking

Badanie zostało zrealizowane przez „Puls Biznesu” na próbie 100 osób (58 analityków i 42 zarządzających). Oceniali oni 140 spółek wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 według stanu na koniec listopada 2020 r. Eksperci wypełniali ankietę online, zawierającą spersonalizowany zestaw spółek, które pokrywają analitycznie. Uczestnik sondażu oceniał od kilku do kilkudziesięciu spółek (średnio 12), a badanie przeprowadzono od 1 stycznia do 20 lutego 2020 r.

Eksperci oceniali w skali 1-7 (według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielonych punktów) swój poziom znajomości spółki, a także: kompetencje zarządu, perspektywy rozwoju, innowacyjność produktów i usług, sukces spółki w 2020 r., jakość relacji z inwestorami. Te pięć kategorii stanowiło podstawę wyliczenia rankingu głównego. Dla jego przejrzystości uśrednione oceny przeliczono na punkty w skali 1-100. Dodatkowo w badaniu zapytaliśmy o to, czy daną spółkę eksperci uważają za dobrą inwestycję. Poprosiliśmy też o spontaniczne wskazanie atrakcyjnych inwestycyjnie akcji firm z NewConnect oraz spółki, która najbardziej serio podchodzi do kwestii ESG. W rankingu uwzględniliśmy tylko spółki, które oceniło co najmniej trzech ekspertów. Jedną oceniało średnio 12 specjalistów.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane