Oto najlepsze spółki z GPW

opublikowano: 15-03-2021, 20:10
aktualizacja: 15-03-2021, 21:08

Nie CD Projekt, który dominował w rankingu “Pulsu Biznesu” przez ostatnich pięć lat. Nie Mercator Medical, którego akcje były w 2020 r. hitem inwestycyjnym, bo podrożały o ponad 4 tys. proc. Wreszcie - nie Allegro, które z impetem weszło w ubiegłym roku na parkiet przy ul. Książęcej, a akcje były rozchwytywane przez inwestorów - także drobnych, którzy znów stali się znaczącą siłą na rynku. Żadna z tych spółek nie znalazła się w czołówce rankingu Giełdowa Spółka Roku, bo według analityków i zarządzających funduszami firmą pod wieloma względami najlepszą jest Selvita.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • kto jest na podium, a kto w szerokiej czołówce rankingu Giełdowa Spółka Roku 2020,
  • które miejsce zajął pięciokrotny zwycięzca CD Projekt,
  • jaka są zasady rankingu.

Wyceniana na ponad 1,1 mld zł firma badawczo-rozwojowa, której głównym akcjonariuszem jest Paweł Przewięźlikowski, a prezesem Bogusław Sieczkowski, zebrała noty bliskie ideałowi. Zdobyła prawie 94 pkt na 100 możliwych, co w ostatnich latach nie udało się nawet powszechnie hołubionemu producentowi “Cyberpunka 2077”.

CD Projekt jest zresztą największym przegranym tegorocznego rankingu, bo z najwyższego stopnia podium spadł aż o 60 pozycji, lądując w połowie stawki spółek z WIG20, mWIG40 i sWIG80. Eksperci obniżyli ocenę firmy, kierowanej przez Adama Kicińskiego, we wszystkich pięciu kluczowych kategoriach. Najbardziej - w kategorii Sukces w 2020 r., w której CD Projekt znalazł się na 111 pozycji, w towarzystwie takich podmiotów, jak BOŚ, Alior Bank czy Boryszew.

Drogę w przeciwnym kierunku przebył natomiast TIM, który w rankingu za 2019 r. (podobnie zresztą jak Selvita) nie znalazł się, bo zbyt mało analityków i zarządzających znało spółkę na tyle, by kompetentnie ocenić jej dokonania i perspektywy. W ubiegłym pandemicznym roku zmieniło się to dzięki temu, że w cenie znalazły się firmy, które miały już dobrze rozwiniętą działalność e-commerce.

Podium uzupełniła Grupa Kęty, która w czołówce rankingu jest od lat, a w 2020 r. za jej największe atuty eksperci uznali kompetentny zarząd i relacje z inwestorami.

W tej drugiej kategorii równych sobie nie miał Unimot, który w komunikacji z akcjonariuszami i analitykami wykorzystuje szeroką gamę narzędzi, takich jak YouTube, Twitter czy Zoom. Publikuje też prognozy, co wyróżnia go wśród innych spółek. Pod innymi względami spółka jednak nie zachwyca ekspertów, dlatego w ogólnym rankingu znalazła się dopiero w piątej dziesiątce. W pierwszej jest natomiast sześć firm, które były w TOP10 rankingu za 2019 r. Oprócz Grupy Kęty są to producenci gier: Ten Square Games i 11 bit studios, oraz Dom Development, Neuca i Vigo System. Nowicjusze w czubie zestawienia to prócz Selvity (była na drugim miejscu podium, tyle że w 2018 r.) i TIM-u także technologiczne R22 i DataWalk.

Patronat honorowy nad rankingiem GSR 2020 objęły Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Ministerstwo Aktywów Państwowych.

» Pobierz dodatek GSR 2020

Jak powstał ranking

Badanie zostało zrealizowane przez „Puls Biznesu” na próbie 100 osób (58 analityków i 42 zarządzających). Oceniali oni 140 spółek wchodzących w skład indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80 według stanu na koniec listopada 2020 r. Eksperci wypełniali ankietę online, zawierającą spersonalizowany zestaw spółek, które pokrywają analitycznie. Uczestnik sondażu oceniał od kilku do kilkudziesięciu spółek (średnio 12), a badanie przeprowadzono od 1 stycznia do 20 lutego 2020 r.

Eksperci oceniali w skali 1-7 (według zasady: im korzystniejsza ocena, tym większa liczba przydzielonych punktów) swój poziom znajomości spółki, a także: kompetencje zarządu, perspektywy rozwoju, innowacyjność produktów i usług, sukces spółki w 2020 r., jakość relacji z inwestorami. Te pięć kategorii stanowiło podstawę wyliczenia rankingu głównego. Dla jego przejrzystości uśrednione oceny przeliczono na punkty w skali 1-100. Dodatkowo w badaniu zapytaliśmy o to, czy daną spółkę eksperci uważają za dobrą inwestycję. Poprosiliśmy też o spontaniczne wskazanie atrakcyjnych inwestycyjnie akcji firm z NewConnect oraz spółki, która najbardziej serio podchodzi do kwestii ESG. W rankingu uwzględniliśmy tylko spółki, które oceniło co najmniej trzech ekspertów. Jedną oceniało średnio 12 specjalistów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane