OZZL apeluje do premiera, by nakłonił NFZ do podwyższenia wyceny świadczeń medycznych

PAP
opublikowano: 15-12-2008, 13:21

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) apeluje do premiera Donalda Tuska, aby nakłonił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do podwyższenia wyceny świadczeń medycznych.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz oświadczył w piątek, że do połowy 2009 r. na pewno nie będzie takiej zmiany. Oznaczałoby to, że cena punktu rozliczeniowego wyniesie 51 zł.

PAP dowiedziała się w poniedziałek w Ministerstwie Zdrowia, że możliwa jest zmiana warunków kontraktowania świadczeń medycznych proponowanych szpitalom przez NFZ.

"Przez ostatni rok zapewniał pan, że rząd chce, aby dyrektorzy szpitali poczuli się jak prawdziwi menedżerowie, osobiście odpowiedzialni za wyniki finansowe placówek, którymi zarządzają. Dlatego konieczne - zdaniem rządu - jest przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego. Dzisiaj dyrektorzy szpitali poczuli się tak, jak oczekiwał od nich rząd i nie zgadzają się na stawki, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia dyktuje im za świadczenia zdrowotne na rok 2009" - pisze OZZL w liście do premiera, którego treść PAP otrzymała w poniedziałek.

Związkowcy zaznaczają, że dyrektorzy wiedzą, iż warunki proponowane przez Fundusz spowodują straty finansowe ich szpitali, do czego nie chcą dopuścić.

"Jednak NFZ, korzystając z osłony państwa, które zapewnia mu pozycję monopolisty, zmusza dyrektorów do podpisania niekorzystnych finansowo kontraktów. Narodowy Fundusz Zdrowia nie pozwoliłby sobie na takie działania, gdyby nie miał poparcia czy wręcz polecania ze strony rządu, od którego jest całkowicie zależny" - oświadcza OZZL.

W ocenie związku, rząd z jednej strony "łaja publicznie dyrektorów szpitali za niegospodarność" i żąda od nich, by dbali o równowagę finansową swoich przedsiębiorstw, a z drugiej - zmusza ich do działań niegospodarnych.

"Jak w takim razie traktować program rządu, przewidujący konieczność przekształceń szpitali w spółki prawa handlowego - jako zabieg propagandowy, który w praktyce nigdy nie miał być zrealizowany. Zgoda na funkcjonowanie szpitali jako spółek handlowych musi oznaczać również zgodę na to, że szpitale - spółki nie podpiszą niekorzystnych kontraktów i nie zaakceptują wyzysku przez państwowego płatnika" - podkreślają związkowcy.

OZZL organizuje we wtorek przed siedzibą centrali NFZ protest przeciwko wycenie świadczeń medycznych proponowanej przez Fundusz w kontraktach na 2009 r. Pielęgniarki, zrzeszone w OZZPiP, zapowiedziały, że przyłączą się do protestu lekarzy

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane