Paged mocniej stanie na logistycznej nodze

opublikowano: 25-10-2017, 22:00

Kilkunastoprocentowy wzrost przychodów i pięciokrotny — wydatków na badania to plany Europy Systems na 2018 r. W grę wchodzi też akwizycja.

Europa Systems to jedna ze spółek kontrolowanych przez grupę giełdowego Pagedu. Zajmuje się produkcją automatycznych systemów do transportu wewnętrznego (tzw. intrologistyki), czyli m.in. automatycznych linii, autonomicznych wózków itp.

— Segment intralogistyki na naszym kontynencie rozwija się obecnie w tempie około 8 proc. rocznie i takiego wzrostu według prognoz można oczekiwać przez najbliższe dwa, trzy lata. Naszym założeniem jest rozwój co najmniej dwa razy szybszy — mówi nam Michał Kaźmierczak, prezes Europa Systems. Aby te zamierzenia się ziściły, firma musi m.in. postawić na badania i rozwój oraz zwiększyć siły sprzedażowe.

— Nasze wydatki R&D w kończącym się roku wyniosą zapewne 2 mln zł, ale na przyszły rok planujemy przeznaczyć na ten cel aż 10 mln zł — deklaruje Michał Kaźmierczak. Około jednej trzeciej tej kwoty stanowić będzie dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Spółka ma na 2018 r. trzy główne cele w tym obszarze: udoskonalenie własnego urządzenia do mycia kontenerów mrożących, dalsze prace nad autonomicznym wózkiem oraz opracowanie układnicy magazynowej, która miałaby trafić do sprzedaży w 2019 r.

Przychody Europy Systems w 2017 r. powinny wynieść blisko 100 mln zł, a w kolejnym już 115-120 mln zł. Oznaczałoby to wzrost nawet o ponad 20 proc. Zdaniem prezesa firmy, wciąż nie jest to poziom, który zmieniłby w istotny sposób udział przychodów jego spółki w całej grupie Pagedu (jej sprzedaż w 2016 r. wyniosła 787 mln zł, po pierwszym półroczu tego roku już 428,8 mln zł, czyli o 18,9 proc. więcej niż rok wcześniej). Dlatego zgodnie z założeniami Europa System miałaby zwiększyć przychody co najmniej do poziomu 200 mln zł.

— Szacujemy, że będzie to możliwe na początku następnej dekady — deklaruje prezes spółki. W tym celu przedsiębiorstwo musi zmienić politykę handlową. Kroki w tym kierunku już podjęto.

— W zeszłym roku uruchomiliśmy biuro sprzedażowe w Berlinie. W przyszłym mamy zamiar pozyskać tam kolejnych handlowców, a także otworzyć tego typu placówkę we Francji. Chcemy też zacząć poszukiwać partnerów handlowych w Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz być może w Hiszpanii — mówi Michał Kaźmierczak. Prezes przypomina, że aż 85 proc. przychodów jego spółki pochodzi z eksportu. Europa Systems ma również rozszerzyć swoje portfolio o urządzenia do transportu małych ładunków (do 50 kg). W grę wchodzi też zagraniczna akwizycja, najpewniej w Niemczech.

— Mamy już za sobą kilka spotkań z ewentualnymi sprzedawcami — mówi prezes spółki. Według niego, celowe byłoby przejęcie podmiotu, którego roczne przychody wynoszą minimum 10-12 mln EUR. Jednak to, czy grupa Pagedu faktycznie postawi na akwizycje, czy raczej rozwój organiczny, ma się okazać dopiero w przyszłym roku. [BAM]

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu