Czytasz dzięki

Palladia: Inwestorzy nie lubią niepewności

Palladia Capital Markets
opublikowano: 26-09-2005, 09:47

O ile przebieg piątkowej sesji, kiedy to złotówka zyskała na wartości, mógł nieco zaskakiwać o tyle przebieg dzisiejszych notowań nikogo raczej nie dziwi. Przed godz. 9:00 za jedno euro płaci się już 3,94 zł, a za dolara 3,27 zł. To o kilka groszy powyżej piątkowych zamknięć.

O ile przebieg piątkowej sesji, kiedy to złotówka zyskała na wartości, mógł nieco zaskakiwać o tyle przebieg dzisiejszych notowań nikogo raczej nie dziwi. Przed godz. 9:00 za jedno euro płaci się już 3,94 zł, a za dolara 3,27 zł. To o kilka groszy powyżej piątkowych zamknięć.

Wyniki wyborów do parlamentu są rozczarowujące dla zagranicznych inwestorów. Wygrana PiS stawia pod znakiem zapytania plany odważnych reform gospodarczych i finansów publicznych, a także szybkie wprowadzenie euro. Dodatkowo pod znakiem zapytania pozostaje kwestia szybkiego sformowania nowego rządu biorąc pod uwagę to, że za niecałe 2 tygodnie odbędą się wybory prezydenckie. Dodatkowo nie ma pewności, kto zostanie premierem, a także do kogo trafią kluczowe resorty gospodarcze. Dzisiejsza prasa donosi także, że ministerstwo finansów może objąć osoba związana z PiS. Rynek będzie zatem czekał na informacje związane z budową nowego rządu (nie będzie łatwo biorąc pod uwagę ambicje PIS, a także PO). Niemniej jednak nie jest to taki scenariusz na jaki liczyła zagranica – tym samym najbliższe dni mogą przynieść wyraźną przecenę złotego.

Technika pokazuje, że celem dla euro mogą stać się okolice 4,02, a dla dolara 3,33. W krótkim terminie oporem dla euro są okolice 3,96, a dla dolara 3,2850-3,30.

Rynek międzynarodowy:

Piątek przyniósł wyraźne umocnienie się dolara. Kurs EUR/USD spadł w okolice 1,2040. Dzisiaj rano za jedno euro płacono 1,2030 dolara.

W piątek w międzyczasie mieliśmy wyskok do góry na 1,2170 do czego przyczyniły się informacje jakie nadeszły z Chin. Bank centralny Chin poinformował właśnie o zwiększeniu zakresy wahań dla obcych walut (nie dolara) z 1,5 proc. do 3,0 proc. Dla amerykańskiej waluty utrzymano jednak zasięg +/-0,3 proc. Informacja ta wywołała dosyć gwałtowną reakcję na EUR/USD. Decyzja realnie jednak wiele nie zmienia, jedynie wzbudza kolejne spekulacje co do tego, czy kolejnym ruchem PBOC nie będzie rewaluacja juana w relacji do dolara. Wydaje się jednak, że Chińczycy zrobili ten ruch w "prezencie" dla rozpoczynającego się już dzisiaj G-7 i na więcej raczej trudno będzie liczyć. Paradoksalnie może ona zaszkodzić europejskiej walucie i doprowadzić do jej osłabienia.

Rita nie okazała się tak katastroficzna jak to wcześniej przedstawiano. W efekcie notowania kontraktów na ropę Crude spadły dzisiaj w okolice 63,5 dolara za baryłkę. Sytuacja ta sprzyja wzrostom rentowności amerykańskich obligacji, co z kolei przekłada się na umacnianie się dolara. Na dzisiaj zaplanowanych zostało kilka przemówień członków FEDu, w tym Alana Greenspana. To może pomóc dolarowi. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne zagrożenia – już jutro podane zostaną dane o zaufaniu amerykańskich konsumentów, które mogą być bardzo słabe.

Technika pokazuje, że jeszcze w tym tygodniu możemy przetestować okolice 1,19 na euro. Na dzisiaj oporem są okolice 1,2050, a wsparciem 1,1970. Poza danymi makro rynek będzie uważnie obserwować to co dzieje się Niemczech (rozmowy o utworzeniu rządu).

Marek Rogalski

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Palladia Capital Markets

Polecane