Pamiętajmy, aby ubezpieczenie uwzględniało OC za podwykonawców

  • Materiał partnera
opublikowano: 28-04-2021, 17:48
aktualizacja: 28-04-2021, 17:52
GRZEGORZ ŁAPIŃSKI, Dyrektor biura underwritingu ubezpieczeń korporacyjnych w Warcie

W obecnych czasach praktyką jest, że pewne sfery wykonywanej działalności gospodarczej przedsiębiorstw lub też część realizowanych przedmiotów umów-kontraktów jest powierzana podwykonawcom. Wynika to przede wszystkim z poszukiwania bardziej ekonomicznych rozwiązań w procesach działalności firm. Inną sytuacją może być zlecenie na wykonanie specjalistycznych prac (np. firma sprzątająca musi skorzystać z usług alpinistycznych albo usług dźwigowych). Dzięki temu, poza oszczędnością czasu czy optymalizacją kosztów, przedsiębiorca może skupić się na strategicznych kwestiach z biznesowego punktu widzenia.

Zdarzają się sytuacje, zwłaszcza przy kontraktach budowlanych, w których generalny wykonawca wykonuje przedmiot umowy za pomocą wyłącznie podwykonawców. Czy oznacza to, że praca zostanie wykonana gorzej?

Niekoniecznie. Wszystko zależy od wyboru tychże podwykonawców oraz ich doświadczenia, umiejętności i organizacji całego procesu budowlanego. Skoro „instytucja” podwykonawcy jest tak powszechna na rynku, to należy zadbać, aby zakres umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmował odpowiedzialność, jaką ubezpieczony przedsiębiorca ponosi za szkody wyrządzone przez podwykonawców - oczywiście o ile taką odpowiedzialność prawną ubezpieczony w ogóle ponosi.

Mówiąc o ubezpieczeniu za podwykonawców, mamy na myśli ochronę wyłącznie dla podmiotu, który jest wskazany w polisie jako ubezpieczony oraz ponosi odpowiedzialność za szkody. Z analizy sprzedawanych polis OC działalności zaobserwowaliśmy, że ponad 60 proc. naszych polis uwzględniało rozszerzenie OC za szkody wyrządzone przez podwykonawców. Dlatego podczas tworzenia nowych ogólnych warunków ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z 2020 r. wyszliśmy z założenia, że korzy - stanie z podwykonawców jest na tyle powszechne, że taką ochronę będziemy oferowali naszym klientom już w standardzie. Dzięki temu nie muszą oni indywidualnie wnioskować o taki zakres.

To rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla przedsiębiorców, którzy w trakcie trwania umowy ubezpieczenia muszą skorzystać z usług podwykonawcy, choć wcześniej tego nie planowali. Dzięki naszemu ubezpieczeniu nie muszą się martwić, czy w zakresie posiadanego ubezpieczenia jest odpowiedzialność cywilna za szkody wyrządzone przez podwykonawców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane