Pandemia przycięła zarobki studentom

ANB
opublikowano: 06-05-2021, 15:39

Budżet żaka ostro przechorował COVID-19. Pandemia zredukowała etaty m.in. w branżach obleganych przez studentów, a także kwoty, jakie wcześniej firmy były gotowe zapłacić najmłodszym pracownikom.

Blisko 30 proc. pracujących studentów zarabia obecnie pomiędzy 2 tys. zł a 3 tys. zł netto. Z analizy „Student w pracy”, przeprowadzonej w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, wynika jednak, że pandemia COVID-19 mocno odbiła się na portfelach najmłodszych pracowników. W 2020 r. podobnym wynagrodzeniem mogło się pochwalić blisko 40 proc. studentów.

Uszczuplenia budżetu nie odczuli natomiast młodzi pracownicy dobrze wyceniani na rynku pracy. Wręcz przeciwnie, prawie trzy razy więcej studentów niż rok temu za swoją pracę otrzymuje stawki powyżej 5 tys. zł na rękę (obecnie ponad 11 proc. respondentów). Takie zarobki najczęściej oferują studentom pracodawcy z Wrocławia (17 proc. wskazań), Trójmiasta (16 proc.), Bydgoszczy i Torunia (14 proc.), a najrzadziej z Warszawy (6 proc.) i Krakowa (5 proc.).

Obecnie jednak 13 proc. studentów otrzymuje wynagrodzenie poniżej 1 tys. zł. Najwięcej takich osób jest w Krakowie (20 proc.), Warszawie i Poznaniu (po 18 proc.).

W wyniku pandemii i związanych z nią lockdownów duże straty poniosły sektory takie jak gastronomia i turystyka, a to właśnie w nich bardzo często pracę znajdują młodzi ludzie. Dziś trudno jeszcze prognozować, od kiedy i jak szybko branże te wrócą do formy sprzed półtora roku.

- Rozpoczynanie kariery zawodowej w obecnym czasie jest trudniejsze niż jeszcze kilka lat temu. Choć oficjalne bezrobocie cały czas jest najniższe w Unii Europejskiej, to wśród młodych ludzi panuje dużo większa niepewność w odniesieniu do zatrudnienia – zaznacza Marian Owerko, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu oraz twórca i szef Programu Kariera, niezależnego programu płatnych staży dla studentów i absolwentów.

W ostatnich miesiącach zmianie uległ także charakter zatrudnienia. Obecnie znacznie więcej studentów niż w 2020 r. określa swoją pracę jako „dorywczą” lub „nieregularną” – 36 proc. wobec 27 proc. sprzed roku. Na podstawie umów cywilno-prawnych pracuje obecnie 55 proc. studentów (41 proc. w 2020 r.).

Z badania wynika, że w ostatnich miesiącach ok. 2/3 studentów poszukiwało pracy. Spora część z nich przyznała, że nie jest to łatwe w dobie pandemii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane