Czytasz dzięki

Państwo Islamskie wzywa do zamachów w Arabii Saudyjskiej za negocjacje z Izraelem

PAP
opublikowano: 18-10-2020, 21:37

Rzecznik Państwa Islamskiego (IS) Abu Hamza al-Muhadżir wezwał w opublikowanym w niedzielę nagraniu m.in. do zamachów na cele ważne dla gospodarki Arabii Saudyjskiej oraz obiekty rozrywkowe w tym kraju. Ma to związek z rolą monarchii w normalizacji stosunków z Izraelem

Nagranie audio z przesłaniem IS zostało opublikowane za pośrednictwem kanału organizacji na rosyjskim komunikatorze Telegram. Jest to już kolejne nagranie, którego autorem jest al-Muhadżir, a nie przywódca grupy Abu Ibrahim al-Haszimi, który od objęcia przywództwa w październiku 2019 r. ani razu nie opublikował wiadomości adresowanej do zwolenników grupy.

W nagraniu rzecznik ekstremistów zapewnia, że mimo informacji o niepowodzeniach organizacji Państwo Islamskie nadal trwa i będzie trwało. Wyraża też zadowolenie z wycofywania się wojsk amerykańskich z Afganistanu, Iraku i Syrii, uznając to za sukces "mudżahedinów".

Abu Hamza al-Muhadżir wzywa też członków grupy do przeprowadzania zamachów m.in. w Arabii Saudyjskiej, w związku z jej cichym poparciem dla normalizacji stosunków Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu z Izraelem. Oskarża również władze monarchii o "wciągnięcie kraju w pokój z Żydami". Radzi, by celem ataków były obiekty ważne dla saudyjskiej gospodarki, takie jak ropociągi, a także miejsca pobytu cudzoziemcy, takie jak bary czy kluby.

Rzecznik IS kieruje podobne wezwania również do dżihadystów w Afryce, zachęca ponadto do atakowania misjonarzy i pracowników humanitarnych. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane