Czytasz dzięki

Państwowy zastrzyk dla Baltony

opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Dwuetapowe przejęcie wolnocłowej sieci przez państwowe PPL zacznie się od objęcia przez operatora Lotniska Chopina obligacji za 175 mln zł.

Repolonizacja nie jest tania i prosta. Przedsiębiorstwo Państwowe Port Lotnicze (PPL) w czerwcu rozpoczęło rozmowy z grupą Flemingo International, właścicielem notowanej na GPW Baltony, która prowadzi sklepy i placówki gastronomiczne na lotniskach w Polsce i za granicą. Pod koniec września PPL uzyskał zgodę na podpisanie umowy, a teraz została ona podpisana i poznaliśmy pierwsze szczegóły.

Państwowe przedsiębiorstwo obejmie w całości dwie emisje piętnastomiesięcznych obligacji Baltony, warte łącznie 175 mln zł. Pierwsza z nich jest warta 130 mln zł. Baltona wyda te pieniądze w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia w banku BNP Paribas. Zgodnie z raportami giełdowymi na koniec drugiego kwartału łączne zobowiązania Baltony z tytułu kredytów krótkoterminowych, nieodnawialnych i w rachunku bieżącym sięgało 75,7 mln zł. 

Reszta ma pójść na bieżącą działalność i spłatę zobowiązań wewnątrzgrupowych. Z pieniędzy tych notowana na GPW spółka będzie mogła skorzystać jednak dopiero wtedy, gdy zgodę na jej przejęcie przez PPL wyda UOKiK. 

Z emisji drugiej serii obligacji Baltona ma dostać od państwowego przedsiębiorstwa 45 mln zł, które pójdą przede wszystkim na zapewnienie jej kapitału obrotowego i zatowarowanie sklepów. Tu warunku uzyskania zgody UOKiK przed sięgnięciem po pieniądze już nie ma.

- Transakcja z Flemingo jest dla nas korzystna ze względów ekonomicznych i ze względów bezpieczeństwa dla lotnisk. Uzyskamy jeszcze większą kontrolę nad bezpieczeństwem w tzw. strefie zastrzeżonej, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów w portach. Ogromną wartością będzie także stworzenie silnego podmiotu, który byłby w stanie konkurować na rynku sklepów wolnocłowych - mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL, cytowany w komunikacie spółki.

Baltona jest od ubiegłego roku znaczącym najemcą powierzchni na stołecznym lotnisku Chopina, którego operatorem jest PPL. Ma również klepy na lotniskach w Krakowie-Balicach (gdzie PPL, podobnie jak w Warszawie, jest większościowym udziałowcem), w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Rzeszowie i Modlinie (gdzie PPL ma mniejszościowe udziały) oraz w porcie w Świnoujściu i w sześciu miastach poza Polską.

Emisja obligacji będzie zabezpieczona na akcjach Baltony, które należą do Flemingo. To 80,7-procentowy pakiet, wyceniany obecnie na GPW na 61,3 mln zł. PPL zapowiedziało ogłoszenie wezwania na wszystkie akcje spółki. W takim wypadku cena za jeden walor nie będzie mogła być niższa od 3- i 6-miesięcznej średniej notowań, ważonej wolumenem obrotu. Bez ważenia wolumenem średnia ta to obecnie 6,42 i 7,18 zł za papier, wycena całej spółki nie powinna być więc niższa od około 81 mln zł.

Z finansowaniem transakcji PPL nie powinien mieć problemów. W 2017 r. państwowe przedsiębiorstwo miało 272 mln zł czystego zysku. W ubiegłym roku PPL zanotował 66,2 mln zł straty, co było jednak w dużej mierze efektem wydzielenia spółki Chopin Airport Development (CAD), właściciela dwóch hoteli przy stołecznym lotnisku, którą przejął Państwowy Holding Hotelowy. PPL przekazał wyceniane w księgach na ponad 0,5 mld zł udziały w CAD nieodpłatnie. W tym roku państwowe przedsiębiorstwo prognozuje zysk netto w wysokości prawie 320 mln zł. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane