Państwowy zastrzyk dla Baltony

opublikowano: 09-10-2019, 22:00

Dwuetapowe przejęcie wolnocłowej sieci przez państwowe PPL zacznie się od objęcia przez operatora Lotniska Chopina obligacji za 175 mln zł.

Repolonizacja nie jest tania i prosta. Przedsiębiorstwo Państwowe Port Lotnicze (PPL) w czerwcu rozpoczęło rozmowy z grupą Flemingo International, właścicielem notowanej na GPW Baltony, która prowadzi sklepy i placówki gastronomiczne na lotniskach w Polsce i za granicą. Pod koniec września PPL uzyskał zgodę na podpisanie umowy, a teraz została ona podpisana i poznaliśmy pierwsze szczegóły.

Państwowe przedsiębiorstwo obejmie w całości dwie emisje piętnastomiesięcznych obligacji Baltony, warte łącznie 175 mln zł. Pierwsza z nich jest warta 130 mln zł. Baltona wyda te pieniądze w pierwszej kolejności na spłatę zadłużenia w banku BNP Paribas. Zgodnie z raportami giełdowymi na koniec drugiego kwartału łączne zobowiązania Baltony z tytułu kredytów krótkoterminowych, nieodnawialnych i w rachunku bieżącym sięgało 75,7 mln zł. 

Reszta ma pójść na bieżącą działalność i spłatę zobowiązań wewnątrzgrupowych. Z pieniędzy tych notowana na GPW spółka będzie mogła skorzystać jednak dopiero wtedy, gdy zgodę na jej przejęcie przez PPL wyda UOKiK. 

Z emisji drugiej serii obligacji Baltona ma dostać od państwowego przedsiębiorstwa 45 mln zł, które pójdą przede wszystkim na zapewnienie jej kapitału obrotowego i zatowarowanie sklepów. Tu warunku uzyskania zgody UOKiK przed sięgnięciem po pieniądze już nie ma.

- Transakcja z Flemingo jest dla nas korzystna ze względów ekonomicznych i ze względów bezpieczeństwa dla lotnisk. Uzyskamy jeszcze większą kontrolę nad bezpieczeństwem w tzw. strefie zastrzeżonej, co przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów w portach. Ogromną wartością będzie także stworzenie silnego podmiotu, który byłby w stanie konkurować na rynku sklepów wolnocłowych - mówi Mariusz Szpikowski, prezes PPL, cytowany w komunikacie spółki.

Baltona jest od ubiegłego roku znaczącym najemcą powierzchni na stołecznym lotnisku Chopina, którego operatorem jest PPL. Ma również klepy na lotniskach w Krakowie-Balicach (gdzie PPL, podobnie jak w Warszawie, jest większościowym udziałowcem), w Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Rzeszowie i Modlinie (gdzie PPL ma mniejszościowe udziały) oraz w porcie w Świnoujściu i w sześciu miastach poza Polską.

Emisja obligacji będzie zabezpieczona na akcjach Baltony, które należą do Flemingo. To 80,7-procentowy pakiet, wyceniany obecnie na GPW na 61,3 mln zł. PPL zapowiedziało ogłoszenie wezwania na wszystkie akcje spółki. W takim wypadku cena za jeden walor nie będzie mogła być niższa od 3- i 6-miesięcznej średniej notowań, ważonej wolumenem obrotu. Bez ważenia wolumenem średnia ta to obecnie 6,42 i 7,18 zł za papier, wycena całej spółki nie powinna być więc niższa od około 81 mln zł.

Z finansowaniem transakcji PPL nie powinien mieć problemów. W 2017 r. państwowe przedsiębiorstwo miało 272 mln zł czystego zysku. W ubiegłym roku PPL zanotował 66,2 mln zł straty, co było jednak w dużej mierze efektem wydzielenia spółki Chopin Airport Development (CAD), właściciela dwóch hoteli przy stołecznym lotnisku, którą przejął Państwowy Holding Hotelowy. PPL przekazał wyceniane w księgach na ponad 0,5 mld zł udziały w CAD nieodpłatnie. W tym roku państwowe przedsiębiorstwo prognozuje zysk netto w wysokości prawie 320 mln zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane