Papiery dla kariery

  • Dorota Czerwińska
opublikowano: 02-03-2015, 14:00

Czy warto inwestować czas i pieniądze w międzynarodowe certyfikaty, takie jak ACCA, CFA czy CIA?

Certyfikaty branży finansowej są dla pracodawców potwierdzeniem wiedzy i wiarygodności kandydata do pracy, a dla klientów gwarancją usług. Ich posiadanie przekłada się na wzrost wynagrodzenia. Według badań firmy doradczej Goldman Recruitment, certyfikaty ACCA, CIA czy CFA przekładają się na wzrost wynagrodzenia nawet o 80 proc. Ale zanim ten wzrost nastąpi, trzeba zainwestować ogrom pracy, czasu i pieniędzy.

Warto pomyśleć o kwalifikacji ACCA już na studiach — akredytowane przez ACCA programy na dziewięciu uczelniach w kraju umożliwiają zdobycie nawet do 9 zwolnień z egzaminów ACCA w trakcie studiów — mówi Przemysław Pohrybieniuk, dyrektor zarządzający ACCA w Polsce.
Zobacz więcej

TO SIĘ OPŁACA:

Warto pomyśleć o kwalifikacji ACCA już na studiach — akredytowane przez ACCA programy na dziewięciu uczelniach w kraju umożliwiają zdobycie nawet do 9 zwolnień z egzaminów ACCA w trakcie studiów — mówi Przemysław Pohrybieniuk, dyrektor zarządzający ACCA w Polsce. Borys Skrzyński

Rynek kapitałowy

CFA (Chartered Financial Analysy) stwarza możliwości planowania kariery w instytucjach i firmach związanych z rynkiem kapitałowym, choć jest też skierowany do osób, które chcą podnieść swoje kwalifikacje, zdobyć bądź poszerzyć wiedzę lub po prostu zmienić branżę.

— Pracownicy z tytułem CFA postrzegani są przez pracodawców jako kandydaci o unikalnej wiedzy, kwalifikacjach i standardach etycznych w pełni przygotowani do pracy na prestiżowych stanowiskach w branży finansowej, a także poza nią — mówi prof. Krzysztof Jajuga, prezes CFA Society Poland. Tytuł CFA nie zastępuje licencji doradcy inwestycyjnego (ten rynek będzie podlegał deregulacji).

— Polskie prawo w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi nie uwzględnia tytułu CFA, dlatego to licencja doradcy daje określone uprawnienia (np. zarządzanie portfelem), ale tylko w Polsce. Rozpoznawalność obu tytułów jest porównywalna, natomiast na arenie międzynarodowej CFA jest kwalifikacją wymaganą i docenianą przez instytucje finansowe. Licencja doradcy inwestycyjnego jest wzorowana na tytule CFA, dlatego obydwa egzaminy zakresem są do siebie zbliżone, z tą różnicą, że egzamin CFA jest bardziej praktyczny i nie obejmuje polskich regulacji prawnych — wyjaśnia prof. Krzysztof Jajuga. Dodaje, że CFA Society Poland będzie się starać rozszerzyć uprawienia obecnych i przyszłych członków.

— Zależy nam na wzmocnieniu formalnego znaczenia tytuł CFA w Polsce, aby osoby z licencją CFA miały takie same uprawnienia jak doradca inwestycyjny. Ponadto CFA to kompendium wiedzy, która może pracować na sukces każdej firmy bez względu na branże — informuje prof. Jajuga. Aby przystąpić do programu CFA, trzeba mieć przynajmniej tytuł licencjata lub ukończone minimum trzy lata studiów. W przypadku braku takiego wykształcenia konieczne jest czteroletnie doświadczenie w finansach. Według CFA Institute, na przygotowanie do jednego egzaminu należy poświęcić co najmniej 250 godzin, a na zaliczenie wszystkich egzaminów trzeba przeznaczyć co najmniej 3 lata i liczyć się z wydatkiem minimum 2,4 tys. USD. Oferowane są też stypendia, których laureaci płacą za każdy etap egzaminu jedynie 250 USD.

Od ACCA do biegłego rewidenta

Największą inwestycją w zdobycie akredytacji ACCA jest czas — zarówno ten potrzebny do przygotowania się i zdania 14 egzaminów, jak i ten niezbędny do zdobycia wymaganego doświadczenia (minimum 36 miesięcy praktyki zawodowej w finansach).

— Natomiast na koszt zdobycia kwalifikacji składają się opłaty roczne w kwocie około 9 tys. zł rozłożone na czas potrzebny na jej ukończenie (średnio cztery lata) oraz opłaty za szkolenia w wysokości 15-20 tys. zł dla osób korzystających z oferty akredytowanych przez ACCA firm szkoleniowych. Wiedzę potrzebną do zdania egzaminów można również zdobywać na własną rękę. Obecnie nie ma limitu czasu na zdanie dziewięciu egzaminów z poziomu Fundamentals, zaś pięć wymaganych egzaminów z poziomu Professional należy zdać w ciągu siedmiu lat — mówi Przemysław Pohrybieniuk, dyrektor zarządzający ACCA w Polsce.

Dlatego też warto pomyśleć o kwalifikacji ACCA już na studiach — akredytowane przez ACCA programy na dziewięciu uczelniach w kraju umożliwiają uzyskanie nawet do dziewięciu zwolnień z egzaminów ACCA zdawanych w trakcie studiów. Podobnie biegli rewidenci oraz osoby, które zdały 10 egzaminów na biegłego rewidenta mogą skorzystać z maksymalnej liczby dziewięciu zwolnień. Ponadto absolwenci, np. kierunku finanse i rachunkowość, otrzymują cztery zwolnienia, posiadacze dyplomów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce trzy, a doradcy podatkowi — jedno.

Egzaminy ACCA mogą również pomóc w zdobyciu uprawnień biegłego rewidenta. Ustawa deregulacyjna z 9 maja 2014 r. wprowadziła zmiany do ustawy o biegłych rewidentach umożliwiające uznawanie egzaminów zdanych w procesie kwalifikacyjnym innego organu mającego prawo do nadawania uprawnień biegłego rewidenta w państwach członkowskich UE.

— ACCA jest jedną z takich organizacji — ma prawo do nadawania uprawnień biegłego rewidenta m.in. w Wlk. Brytanii i Irlandii. Trwają prace nad ustaleniem trybu i formy uznawania egzaminów ACCA w Polsce. Ich efektem powinno być stworzenie pewnej matrycy, która będzie pokazywała egzaminy w procesie kwalifikacyjnym na biegłego rewidenta możliwe do zaliczenia na podstawie zdanych egzaminów ACCA. Jednak będzie to dotyczyło tylko tych osób, które egzaminy ACCA zdały nie dawniej niż 3 lata temu — wyjaśnia Marcin Kieszczyński z ACCA Polska.

Audyt wewnętrzny

Wydawany przez Instytut Audytorów Wewnętrznych IIA certyfikat CIA potwierdza standardy pracy i kompetencji zawodowych audytorów wewnętrznych.

— Otrzymanie go daje zawodową przewagę audytorom w każdym momencie ich kariery, począwszy od studentów bankowości, finansów, prawa, biznesu, poprzez zarządzających ryzykiem, członków zespołów audytowych, menedżerów audytowych, aż po niezrzeszonych w zarządzających audytem wewnętrznym — informuje Konrad Knedler, prezes Instytutu Audytorów Wewnętrznych IIA Polska Koszt aplikacji i egzaminów to 750 USD dla członków IIA i 1150 USD dla pozostałych osób. Koszt szkoleń zależy od firmy, która je prowadzi.

Żeby móc zdobywać CIA trzeba mieć co najmniej tytuł licencjata i dwuletni staż pracy w audycie wewnętrznym lub zawodzie pokrewnym (księgowość, finanse, kontrola wewnętrzna, prawo). Ten drugi warunek należy spełnić do końca zdawania kolejnych egzaminów. Studia kierunkowe (bankowość, finanse, prawo) zaliczają rok z wymaganych dwóch lat doświadczenia. Od niedawna o CIA starać się mogą również osoby z dwuletnim wykształceniem pomaturalnym i pięcioma latami doświadczenia zawodowego w audycie wewnętrznym lub dziedzinach pokrewnych. Możliwe jest również uzyskanie certyfikatu CIA przez osoby bez tytułu licencjata, ale mające siedem lat doświadczenia w audycie wewnętrznym lub dziedzinach pokrewnych.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Czerwińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Papiery dla kariery