Parlament przyjął projekt poszerzenia Kanału Panamskiego

Polska Agencja Prasowa SA
15-07-2006, 09:32

Kongres Panamy przyjął w piątek wieczorem (w sobotę nad ranem w Warszawie) oszacowany na 5,3 mld dolarów projekt poszerzenia Kanału Panamskiego. To największa propozycja modernizacji tego szlaku wodnego łączącego Ocean Atlantycki z Pacyfikiem od chwili jego otwarcia w 1914 roku.

Kongres Panamy przyjął w piątek wieczorem (w sobotę nad ranem w Warszawie) oszacowany na 5,3 mld dolarów projekt poszerzenia Kanału Panamskiego. To największa propozycja modernizacji tego szlaku wodnego łączącego Ocean Atlantycki z Pacyfikiem od chwili jego otwarcia w 1914 roku.

Aby projekt został przyjęty, zgodę na to muszą wyrazić w referendum obywatele Panamy. Sondaże wskazują, że Panamczycy są przychylni modernizacji.

Obecnie niektóre nowoczesne statki są zbyt szerokie, by przemieszczać się przez kanał, a inne na przeprawę muszą czekać w kilkugodzinnej kolejce. Przeciwnicy twierdzą jednak, że rozbudowa pogrąży kraj w długach.

Nieco ponad 80-kilometrowy Kanał Panamski, do 1999 roku kontrolowany przez Stany Zjednoczone, jest jedną z głównych arterii transportowych świata. Obsługuje blisko 5 proc. światowego handlu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Parlament przyjął projekt poszerzenia Kanału Panamskiego