Parlament Wielkiej Brytanii twierdzi, że Huawei wchodzi w zmowę z Chinami

ARŻ, Reuters
opublikowano: 08-10-2020, 13:00

Komisja obrony brytyjskiego parlamentu stwierdziła w czwartek, że znalazła wyraźne dowody na to, że gigant telekomunikacyjny Huawei zmówił się z chińskim państwem. Może to skutkować wcześniejszym niż planowano zakazem użytkowania sprzętu tego producenta, pisze Reuters.

„Zachód musi pilnie się zjednoczyć, aby stworzyć przeciwwagę dla chińskiej dominacji technologicznej” - powiedział Tobias Ellwood, przewodniczący komisji obrony. „Nie możemy rezygnować z naszego bezpieczeństwa narodowego ze względu na krótkoterminowy rozwój technologiczny” – dodał.

Huawei
fot. Bloomberg

Komisja nie podała szczegółów, jedna zaznaczyła, że widziała dowody świadczące o współpracy Huaweia z Komunistyczną Partią Chin. Rzecznik koncernu stwierdził z kolei, że raportowi brakuje wiarygodności. „Opiera się raczej na opiniach niż na faktach. Jesteśmy pewni, że ludzie przejrzą te bezpodstawne oskarżenia o zmowę i zamiast tego będą pamiętać o tym, co Huawei dostarczył Wielkiej Brytanii w ciągu ostatnich 20 lat” – oświadczył.

Brytyjski premier Boris Johnson w lipcu nakazał usunięcie urządzeń Huawei z powstającej sieci 5G do końca 2027 roku. Komisja obrony stwierdziła, że w związku z nowymi dowodami, konieczne może okazać się przyspieszenie tego terminu. Zaproponowała, by rozważony został 2025 rok, co uważa za wykonalne. 

Za wykluczeniem Huaweia z brytyjskiego rynku lobbował Donald Trump. Prezydent USA identyfikuje Chiny jako głównego geopolitycznego rywala, który może wykorzystywać firmy technologiczne do działalności szpiegowskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane