Czytasz dzięki

PARP i NCBR wyłoniły i nagrodziły polskie produkty przyszłości

Materiał partnera: PARP
opublikowano: 01-03-2018, 22:00

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców w konkursie Polski Produkt Przyszłości.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniły zwycięzców w konkursie Polski Produkt Przyszłości. Uhonorowano innowacyjne rozwiązania z branż: medycznej, motoryzacyjnej i budowlanej. Są to: technologia leczenia nowotworów IntraLine-IOERT, pojazd miejski Triggo oraz technologia zagospodarowania popiołów lotnych. Nagrody i wyróżnienia przyznano podczas jubileuszowej gali, która odbyła się 1 marca w auli Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.

Polski Produkt Przyszłości przyczynia się do wypromowania w Polsce i na świecie przedsiębiorców, naukowców, badaczy oraz twórców innowacyjnych rozwiązań, pracujących indywidualnie jak i w konsorcjach naukowo-biznesowych. Kapituła jubileuszowej XX edycji konkursu — w skład której weszli przedstawiciele najważniejszych instytucji w kraju — przyznała nagrody i wyróżnienia w trzech kategoriach.

Innowacje od naukowców

Produktem przyszłości jednostki naukowej zostało, zgłoszone przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych, rozwiązanie: IntraLine-IOERT. Metoda leczenia nowotworów polega na napromieniowaniu wiązkami promieniowania jonizującego obszaru zmienionego nowotworowo, przy jednoczesnym pominięciu zdrowych tkanek. Samo urządzenie, które do tego służy, jest o wiele bardziej uniwersalne niż aparaty oferowane przez zagranicznych konkurentów. W tej kategorii przyznano również trzy wyróżnienia.

Pierwsze otrzymali twórcy bezzałogowego statku powietrznego pionowego startu i lądowania ATRAX. Może on służyć zarówno wojsku, jak i służbom cywilnym. Cała technologia opracowana została w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych (tam też urządzenie jest produkowane).

Drugie wyróżnienie trafiło do rąk konstruktorów z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych za urządzenie, które może stać się hitem w branży rolniczej i sadowniczej: maszynę zagregowaną z ciągnikiem rolniczym do zbierania i zwijania materiału drzewnego, pozostałego po ścince gałęzi, odrostów drzew i krzewów, jako biomasy na cele energetyczne. Maszyny tej można użyć na różnych podłożach, w tym na glebach bardzo zakamienionych, a wygodnie zwinięte w bele ścinki od razu zagospodarować jako biomasę.

Trzecie wyróżnienie odebrali przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej. Hydrogenerator do mikroelektrowni wodnej znajdzie zastosowanie w kilkunastu tysiącach miejsc po dawnych młynach lub tartakach wodnych.

Nowatorskie produkty od firm

W drugiej kategorii: Produkt przyszłości przedsiębiorcy, nagrodzono spółkę Triggo S.A., która zaprezentowała Triggo — elektryczny pojazd miejski o zmiennej geometrii podwozia. Przez to, że łączy zalety samochodu i motocykla, znacznie ułatwia poruszanie się po aglomeracji miejskiej. Tutaj przyznano cztery wyróżnienia.

Pierwsze dla Medical Simulation Technologies Sp. z o.o. za Teemothy — symulator echokardiografii przezprzełykowej do trenowania lekarzy specjalistów. Wykorzystuje on modele serc autentycznych pacjentów.

Drugie wyróżnienie odebrali innowatorzy z Beta Bio Technology Sp. z o.o. za wysokooczyszczony żelujący 1-3, 1-4 beta-glukan pochodzący z owsa, otrzymany w procesie biorafinacji umożliwiającej pozyskanie produktów o wysokiej wartości dodanej. Skomplikowana nazwa kryje metodę wytworzenia bardzo ważnego produktu, wchodzącego w skład diety chorych na cukrzycę, cholesterolemię, otyłość, a także na choroby onkologiczne.

Trzecim wyróżnieniem uhonorowano AC S.A., za pionierską instalację gazową STAG 500 DIS do pojazdów z bezpośrednim wtryskiem paliwa. System w 100 proc. zasilany jest paliwem gazowym, bez udziału benzyny.

Czwarte wyróżnienie w tej kategorii otrzymali przedsiębiorcy z Numed Sp. z o.o. Wyróżniony projekt to urządzenie i metoda badania próchnicy wtórnej przy zastosowaniu technologii NLDS — nieliniowej spektroskopii dielektrycznej. Chodzi o niezwykle skuteczne (na poziomie 95 proc.) diagnozowanie próchnicy wtórnej, występującej pod plombami, wypełnieniami lub koronami.

Efekty współpracy nauki i biznesu

Nagrodę i tytuł Polskiego Produktu Przyszłości w trzeciej kategorii: rozwiązanie stworzone we współpracy jednostki naukowej i przedsiębiorcy, otrzymała, opracowana przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego we współpracy z NTI Sp. z o.o., technologia zagospodarowania popiołów lotnych łącznie z odpadami komunalnymi i przemysłowymi w produkcji kruszyw lekkich dla budownictwa. Pozwala ona na wykorzystanie odpadów — nawet tych szkodliwych — do wyprodukowania trwałych i bezpiecznych materiałów budowlanych.

W tej edycji konkursu przyznano także Nagrodę specjalną Ministra Przedsiębiorczości i Technologii. Trafiła do rąk przedstawicieli FLASH Robotics Sp. z o.o. Nagrodzony projekt to robot społeczny EMYS do nauki języków obcych dla dzieci w wieku 3-9 lat. Zabawkowy nauczyciel wydaje dźwięki, mówi, reaguje na dotyk, potrafi wyrażać emocje, rozpoznawać twarze i przedmioty. Laureaci konkursu, oprócz prawa do posługiwania się w korespondencji i w promocji znakiem oraz hasłem Polski Produkt Przyszłości, mają możliwość uzyskania grantu na rozwój, promocję lub umiędzynarodowienie produktu. Zwycięzcy mogą starać się o grant w wysokości 100 tys. zł, wyróżnieni — w wysokości 25 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera: PARP

Polecane