Pater: Do lutego rozstrzygnięcie kwestii kwalifikacji wpłat do OFE

08-09-2004, 17:24

Rozstrzygnięcie sposobu kwalifikacji transferów do otwartych funduszy emerytalnych nastąpi do lutego - zapowiedział w środę minister polityki społecznej Krzysztof Pater.

"Chciałbym zakończyć ten proces do lutego" - powiedział w Sejmie Pater dziennikarzom. Dodał, że strona polska jednak nie spieszy się na razie w tej kwestii.

W marcu Eurostat zalecił wyłączenie funduszy emerytalnych w rodzaju polskich OFE z bilansu finansów publicznych, co mogłoby sprawić, że oficjalna wysokość deficytu polskiego budżetu wzrosłaby o około 1,5 pkt procentowego, z szacowanych na 2004 rok 5,7 proc. PKB.

Według dotychczasowych decyzji Eurostatu, transfer do OFE 11,5 mld zł dotacji budżetowej w 2004 roku nie może być zaliczony jako rozchody budżetu państwa. Obecnie rząd uznaje OFE jako część sektora finansów publicznych, co pozwala na zaliczanie środków wpłacanych z dotacji budżetowej do OFE jako rozchody budżetu, a nie jego wydatki.

Przedstawiciele polskiego rządu nie zgodzili się z interpretacją Eurostatu. "Jeśli będziemy mieli przekaz, że decyzja może być niekorzystna to nie będziemy się z tym spieszyli" - dodał.

zkg/ map/ ana/ mskr/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Pater: Do lutego rozstrzygnięcie kwestii kwalifikacji wpłat do OFE