PE odłożył głosowanie nad protokołem o rozszerzeniu Unii Celnej UE- Turcja

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-09-2005, 13:00

Na wniosek frakcji chadeckiej Parlament Europejski odłożył w środę głosowanie nad protokołem o rozszerzeniu unii celnej z Turcją na nowe kraje członkowskie.

Na wniosek frakcji chadeckiej Parlament Europejski odłożył w środę głosowanie nad protokołem o rozszerzeniu unii celnej z Turcją na nowe kraje członkowskie.

    Stanowisko PE nie ma charakteru wiążącego, a odłożenie głosowania nie stanowi prawnej przeszkody dla rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Turcją 3 października.

    W lipcu Turcja podpisała porozumienie rozszerzające jej unię celną z UE na nowe kraje członkowskie, w tym Cypr. Rząd turecki oświadczył jednak przy tym, że nie oznacza to uznania Republiki Cypryjskiej ze stolicą w Nikozji.

    Turcja oficjalnie nie uznaje Republiki Cypryjskiej, której władze mogą obecnie sprawować efektywną kontrolę tylko nad terytorium zamieszkanym przez Greków. Turcja uznaje natomiast suwerenność państwa Turków cypryjskich na północy wyspy, uważanego przez wspólnotę międzynarodową za twór nielegalny. Podział Cypru jest następstwem tureckiej inwazji zbrojnej w 1974 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane