Pełne zatrudnienie priorytetem dla Banku Australii

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-06-2021, 08:46

Australijska gospodarka całkiem dobrze radzi sobie mimo pandemii. To m.in. zasługa mocnego wsparcia ze strony banku centralnego, który podkreślił, że obecnie jego priorytetem jest absorbowanie wolnych zdolności rynku pracy i osiągnięcie pełnego zatrudnienia, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Pierwszy kwartał 2021 r. Australia zakończyła wzrostem PKB o 1,8 proc. przebijając medianę prognoz kształtującą się na poziomie 1,5 proc. Odczyt okazał się przy tym lepszy niż odnotowane 1,1 proc. rok wcześniej. Z kolei w całym 2020 r. gospodarka skurczyła się o zaledwie o 0,8 proc.

Całkiem dobra sytuacja, w porównaniu do innych dużych gospodarek panuje na australijskim rynku pracy. Zaskoczył on spadkiem stopy bezrobocia do poziomu sprzed pandemii koronawirusa schodząc do 5,1 proc. By jednak wywołać efekt presji płacowej i inflacyjnej, zdaniem Banku Rezerw Australii (RBA), stopa ta musi zejść do około 4 proc.

To jeden z warunków do osiągnięcia tempa wzrostu płac, które byłoby zgodne z inflacją, która będzie trwała w przedziale docelowym 2-3 proc., który bank centralny chce osiągnąć – stwierdził Luci Ellis, asystent przewodniczącego RBA.

Bankier po raz kolejny podkreślił, że nie podniesie stóp procentowych z obecnego poziomu 0,1 proc. dopóki rzeczywista inflacja nie będzie trwale mieścić się w docelowym przedziale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane