Perceptus, czyli sukces oparty na bezpieczeństwie

Partnerem publikacji jest Perceptus
opublikowano: 17-02-2023, 16:15
aktualizacja: 20-02-2023, 11:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Jak 25-osobowy zespół skutecznie wprowadził system ochrony danych dla 85 tys. osób w ponad 700 lokalizacjach? Oto droga do sukcesu spółki Perceptus.

Dzisiaj niemal każde przedsiębiorstwo opiera swój model działania na obecności w świecie cyfrowym. Co oczywiste, koncentrują się przede wszystkim na prowadzeniu biznesu. Sęk w tym, że brakuje im czasu na zajmowanie się kwestiami IT, zwłaszcza cyberbezpieczeństwem, np. oprogramowaniem, sprzętem czy usługami. Do tego dochodzi brak odpowiedniej liczby specjalistów. Niektóre z nich podkupują sobie najzdolniejszych. Oznacza to, że w zespołach jest duża rotacja i wciąż trzeba szkolić oraz wdrażać nowe osoby, co jest kosztowne i kłopotliwe. Tutaj swoją niszę znalazł Jacek Starościc, założyciel spółki Perceptus, która dostarcza systemy bezpieczeństwa danych.

Strategiczni partnerzy

– Bardzo dużą wagę przykładamy do innowacji i możliwości wprowadzania na rynek nowych rozwiązań i usług, które są efektem prac badawczo-rozwojowych – wyjaśnia Jacek Starościc.

Wszyscy w firmie kierujemy się wspólnymi wartościami, a realizując poszczególne przedsięwzięcia, staramy się tak dobierać specjalistów, aby tworzyć wydajne zespoły, które z czasem stają się coraz lepiej zgrane – mówi.

Jacek Starościc
prezes spółki Perceptus

Początkowo firmę tworzyło pięć osób, jej zasięg ograniczał się do Zielonej Góry i okolic. Dzisiaj spółka Jacka Starościca liczy 25 pracowników i ma klientów w całej Polsce. Przy tym mowa o naprawdę dużych spółkach. Perceptus wspiera gigantów z branży energetycznej (PGE, KGHM, Polska Spółka Gazownictwa), produkcyjnej, usługowej i administracyjnej (MSWiA, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Sprawiedliwości, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych). Perceptus jest szczególnie dumny ze zlecenia dla rządowego Centrum Informatyki Resortu Finansów – firma wdrożyła ochronę przed wyciekiem danych (End Protection Point) dla 85 tys. użytkowników w 700 lokalizacjach. To było największe tego typu przedsięwzięcie w Europie.

Perceptus opracowuje, testuje i implementuje rozwiązania, które zabezpieczają infrastrukturę IT i procesy elektroniczne, a także zapewniają im pełną użyteczność. W tym celu wykorzystuje swoje laboratoria w nowo powstałym centrum badawczo-rozwojowym. To tutaj wsparcie znajdą firmy z sektorów: telemedycyny, ICT, finansów, bankowości, smart home, smart city i IoT. Firma z Zielonej Góry zabezpieczy systemy płatnicze, wprowadzi moduły kryptograficzne czy programy odtwarzania awaryjnego, a także infrastrukturę zarządzania budynkami.

Na tym nie koniec. W 2015 r. Perceptus nawiązał współpracę z Parkiem Naukowo-Technologicznym w Zielonej Górze, gdzie stworzył Laboratorium Bezpieczeństwa Danych w IT. Mogą z niego korzystać nieodpłatnie podmioty edukacyjne, np. Uniwersytet Zielonogórski.

Perceptus wdraża też inicjatywy z zakresu wysokich technologii. To m.in. zaawansowany podpis elektroniczny eSign.tech, security apliance perc.tech, mobilne data center (mobilny kontener wyposażony w infrastrukturę informatyczną) czy SOC, czyli centrum usług bezpieczeństwa – kompleksowa usługa umożliwiająca szybszą, bardziej skoordynowaną reakcję w przypadku wystąpienia ataku.

Elastyczność i rozwój

Perceptus okazał się odporny na koronawirusa, ponieważ potrafił dostosować swoją strategię do czasów „nowej normalności”. Zwiększył swoją ofertę, sięgnął po nowe kanały marketingowe i wprowadził wiele ulepszeń w funkcjonowaniu firmy.

– Przystosowanie się do nowych warunków było dla nas trudne, ale jednocześnie okazało się szansą na rozwój i wzmocnienie naszej pozycji na rynkowej – wspomina Jacek Starościc.

– Co najważniejsze, wciąż mogliśmy wspierać naszych klientów, dostarczając im potrzebne narzędzia do ich pracy – dodaje.

W jego gabinecie wiszą dyplomy i wyróżnienia, w tym: Gazele Biznesu, Computer World, Dobra Firma, Lider Stormshield, Firma Przyjazna Młodym, Tytan Sprzedaży i Lubuski Lider Biznesu. Perceptus może pochwalić się także licznymi certyfikatami za opracowanie eSign.tech czy perc.tech. Do tego firma angażuje się w życie lokalnej społeczności, organizując już po raz ósmy Perceptus IT Security Academy.

– Nasi specjaliści z branży bezpieczeństwa IT pomagają studentom w zdobyciu wiedzy i umiejętności w zarządzaniu i obsłudze najnowszych technologii stosowanych na rynku IT security – tłumaczy prezes Perceptusa.

Z kolei w maju 2016 r. spółka została przyjęta do grona członków Instytutu Autostrada Technologii i Innowacji (IATI), który zrzesza wybrane uczelnie, niezależne instytuty badawcze oraz przedsiębiorstwa. Jego cel to wspólna realizacja projektów, które przyniosą największą korzyść polskiej gospodarce.

Perceptus nie spoczywa jednak na laurach. Nieustannie poszerza swoją ofertę, rozwija bazę klientów i cały czas kieruje swój wzrok w stronę innowacji, ale pamięta też o pracownikach, zapewniając im ciągły rozwój oraz przyjazną atmosferę.

– Wszyscy w firmie kierujemy się wspólnymi wartościami, a realizując poszczególne przedsięwzięcia, staramy się tak dobierać specjalistów, aby tworzyć wydajne zespoły. Z czasem stają się one coraz lepiej zgrane. W końcu jeśli wkładamy serce w to, co robimy, to nic nie może pójść nie po naszej myśli – ujawnia przepis na sukces Jacek Starościc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane