PB Po Godzinach
Partnerem cyklu EKO jest logo Provident

Perła renesansu wisiała w kuchni

opublikowano: 24-09-2019, 22:00

Niedaleko Paryża odnalazł się XIII-wieczny obraz na drewnie pt. „Chrystus Wyszydzony”, niezwykle cenne dzieło florenckiego malarza Cimabue (znanego także jako Cenni di Pepo), wyceniane na 4-6 mln EUR — napisał „The Guardian”.

W październiku obraz będzie wystawiony na aukcji w Senils, miasteczku w północnej Francji, przez dom aukcyjny Acteon. Jego właścicielką okazała się pewna kobieta z miasteczka Compiègne, która powiesiła go na ścianie między kuchnią a salonem — tuż nad płytą do gotowania. Nie była świadoma tego, jak cenny jest obraz. Gdy zaniosła go do lokalnego domu aukcyjnego, była przekonana, że jest to tylko jedna z wielu pospolitych ikon religijnych.

Datowane na około 1280 r. dzieło jest częścią dużego drewnianego dyptyku i przedstawia jedną z ośmiu uwiecznionych na nim scen pasji i ukrzyżowania Chrystusa. Dwie inne sceny można oglądać w National Gallery w Londynie oraz Frick Collection w Nowym Jorku. Cimabue, który był nauczycielem Giotta di Bondone’a, jest jednym z najbardziej cenionych przedstawicieli sztuki wczesnorenesansowej, inspirowanej stylem bizantyjskim. Do dzisiaj zachowało się niewiele jego dzieł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane