Perła renesansu wisiała w kuchni

opublikowano: 24-09-2019, 22:00

Niedaleko Paryża odnalazł się XIII-wieczny obraz na drewnie pt. „Chrystus Wyszydzony”, niezwykle cenne dzieło florenckiego malarza Cimabue (znanego także jako Cenni di Pepo), wyceniane na 4-6 mln EUR — napisał „The Guardian”.

W październiku obraz będzie wystawiony na aukcji w Senils, miasteczku w północnej Francji, przez dom aukcyjny Acteon. Jego właścicielką okazała się pewna kobieta z miasteczka Compiègne, która powiesiła go na ścianie między kuchnią a salonem — tuż nad płytą do gotowania. Nie była świadoma tego, jak cenny jest obraz. Gdy zaniosła go do lokalnego domu aukcyjnego, była przekonana, że jest to tylko jedna z wielu pospolitych ikon religijnych.

Datowane na około 1280 r. dzieło jest częścią dużego drewnianego dyptyku i przedstawia jedną z ośmiu uwiecznionych na nim scen pasji i ukrzyżowania Chrystusa. Dwie inne sceny można oglądać w National Gallery w Londynie oraz Frick Collection w Nowym Jorku. Cimabue, który był nauczycielem Giotta di Bondone’a, jest jednym z najbardziej cenionych przedstawicieli sztuki wczesnorenesansowej, inspirowanej stylem bizantyjskim. Do dzisiaj zachowało się niewiele jego dzieł.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy